Aktivt företag
EQ Bil service AB
Översikt
Företaget ska bedriva utrustning av taxibilar med taxameter och försäljning av bildelar.
- Registrerat
- 18 juli 2022
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 95311 Allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklar
- Bransch (SNI)
- SNI 47811 Detaljhandel med personbilar och lätta motorfordon
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- BERGKÄLLAVÄGEN 37 16L
- Postnummer & ort
- 19279 SOLLENTUNA
- Registrerat namn
- EQ Bil service ABReg 2022-07-18
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
10,2 mkr
▲ 18,2 %Årets resultat
815 tkr
▲ 136,2 %Tillgångar
4,3 mkr
▲ 92,1 %Eget kapital
1,2 mkr
▲ 71,8 %Soliditet
29,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
9
Medelantal
Kassa & bank
1,8 mkr
▲ 219,4 %Totala skulder
3,1 mkr
▲ 101,6 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||
| Nettoomsättning | 10 186 120 | 8 619 696 | 3 369 040 |
| Övriga externa kostnader | 1 771 520 | 1 911 709 | 897 445 |
| Personalkostnader | 4 326 071 | 2 760 570 | 953 166 |
| Avskrivningar | - | - | - |
| Rörelseresultat | 1 037 800 | 440 000 | 437 988 |
| Resultat e. fin. poster | 1 031 635 | 436 045 | 437 695 |
| Resultat före skatt | 1 031 635 | 436 045 | 437 695 |
| Årets resultat | 815 375 | 345 169 | 347 130 |
| Balansräkning | |||
| Anläggningstillgångar | 764 507 | 675 529 | 121 870 |
| Omsättningstillgångar | 3 565 025 | 1 577 997 | 863 457 |
| Kassa & bank | 1 816 020 | 568 506 | 464 996 |
| Summa tillgångar | 4 329 532 | 2 253 526 | 985 327 |
| Eget kapital | 1 232 674 | 717 299 | 372 130 |
| Långfristiga skulder | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 3 096 858 | 1 536 227 | 613 197 |
| Soliditet (%) | 29,0 % | 45,0 % | 38,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen ökade med 18,2 % jämfört med 2024, till 10,2 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 815 tkr, en nettomarginal på 8,0 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 29,0 % vid årets slut, ned från 38,0 % (2023).
- Omsättningen var högre än hos 90 % av bolagen med samma huvudbransch, allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklar (SNI 95311). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
10,2 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
8,0 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+18,2 %
2024 till 2025
Avkastning på eget kapital
66,1 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,15
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,1 mkr
9 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
3 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-05-20
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-04-03
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-04-11
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Sollentuna
Andra registrerade bolag med säte i Sollentuna.
- 08 Ställningsmontage ABAB
- 1 Valley ABAB
- 10D Transformation ABAB
- 110 Procent Konsult ABAB
- 129 Media ABAB
- 12P Management Holding ABAB
- 1501 Family Office ABAB
- 1982 Game Consulting ABAB