Aktivt företag
Erika Enequist Media AB
Översikt
Bolaget ska bedriva konsultverksamhet riktad till alla typer av media, framförallt frilansuppdrag som skribent, fotograf, redaktör, korrekturläsare, webbredaktör, manusgranskare, spökskribent och rådgivning till tidskrifter samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 1 juli 2014
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 90110 Litterärt skapande och musikkomposition
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Edsåsen 208
- Postnummer & ort
- 83796 UNDERSÅKER
- Registrerat namn
- Erika Enequist Media ABReg 2020-03-17
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
76 tkr
▼ 88,3 %Årets resultat
63 kr
▼ 100,0 %Tillgångar
437 tkr
▼ 34,4 %Eget kapital
316 tkr
▲ 0,0 %Soliditet
89,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
0
Medelantal
Kassa & bank
416 tkr
▲ 134,9 %Totala skulder
30 tkr
▼ 86,2 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 76 032 | 647 266 | 120 000 | 158 000 | 207 031 |
| Övriga externa kostnader | 46 819 | 65 752 | - | - | 54 864 |
| Personalkostnader | 61 579 | 244 456 | - | - | 1 279 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −39 614 | 332 060 | - | - | 146 621 |
| Resultat e. fin. poster | −39 970 | 332 357 | 42 000 | 58 000 | 146 565 |
| Resultat före skatt | 2 030 | 249 357 | - | - | 110 565 |
| Årets resultat | 63 | 197 794 | - | - | 86 739 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 2 805 | 7 803 | - | - | 22 797 |
| Omsättningstillgångar | 434 068 | 657 913 | - | - | 192 494 |
| Kassa & bank | 416 321 | 177 221 | - | - | 139 581 |
| Summa tillgångar | 436 873 | 665 716 | - | - | 215 291 |
| Eget kapital | 315 886 | 315 824 | - | - | 150 456 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 29 987 | 216 892 | - | - | 28 835 |
| Soliditet (%) | 89,0 % | 63,0 % | 84,0 % | 86,0 % | 83,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen minskade med 88,3 % jämfört med 2024, till 76 tkr.
- Årets resultat blev en vinst på 63 kr. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 89,0 % vid årets slut.
- Omsättningen var högre än hos 19 % av bolagen med samma huvudbransch, litterärt skapande och musikkomposition (SNI 90110). Se de största bolagen i branschen
Omsättningstillväxt
−88,3 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
−22,2 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
0,0 %
Årets resultat / eget kapital
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
5 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-08-31)
Registrerad: 2025-10-29
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-08-31)
Registrerad: 2024-11-07
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-08-31)
Registrerad: 2023-10-17
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-08-31)
Registrerad: 2022-10-20
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-08-31)
Registrerad: 2021-11-16
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Undersåker
Andra registrerade bolag med säte i Undersåker.
- 2:1 ARK ABAB
- 4legs4life ABAB
- 84codes ABAB
- 84root ABAB
- 9-Line ABAB
- AB 76 KVADRAT PlusAB
- ÅBB uthyrning ABAB
- Ackehed Bygg och Entreprenad ABAB