Aktivt företag
Erika Hellström Design AB
Översikt
Aktiebolaget skall bedriva konsultverksamhet och produktion inom grafisk design, reklam, film, fotografi, PR, kommunikation och utbildning och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 26 juli 2022
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 73111 Reklambyråverksamhet
- Bransch (SNI)
- SNI 74120 Grafisk design och visuell kommunikation
- Bransch (SNI)
- SNI 18130 Grafiska tjänster före tryckning (prepress/premedia)
- Bransch (SNI)
- SNI 59110 Produktion av film, video och tv-program
- Bransch (SNI)
- SNI 74200 Fotoverksamhet
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Postnummer & ort
- 79146 FALUN
- Registrerat namn
- Erika Hellström Design ABReg 2022-07-26
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
68 tkr
▲ 101,8 %Årets resultat
34 tkr
▲ 429,0 %Tillgångar
99 tkr
▲ 96,2 %Eget kapital
79 tkr
▲ 76,2 %Soliditet
80,0 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
82 tkr
▲ 54,8 %Totala skulder
20 tkr
▲ 259,2 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||
| Nettoomsättning | 67 997 | 33 699 | 206 681 |
| Övriga externa kostnader | 27 445 | 41 641 | 102 049 |
| Personalkostnader | 0 | 2 500 | 61 540 |
| Avskrivningar | - | - | - |
| Rörelseresultat | 40 552 | −10 442 | 39 702 |
| Resultat e. fin. poster | 40 551 | −10 436 | 38 720 |
| Resultat före skatt | 40 551 | −10 436 | 38 720 |
| Årets resultat | 34 339 | −10 436 | 30 487 |
| Balansräkning | |||
| Anläggningstillgångar | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 99 235 | 50 575 | 96 641 |
| Kassa & bank | 81 958 | 52 940 | 100 856 |
| Summa tillgångar | 99 235 | 50 575 | 96 641 |
| Eget kapital | 79 391 | 45 051 | 55 487 |
| Långfristiga skulder | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 19 844 | 5 524 | 41 154 |
| Soliditet (%) | 80,0 % | 89,0 % | 57,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Årets resultat blev en vinst på 34 tkr. 2 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 80,0 % vid årets slut, upp från 57,0 % (2023).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 5,0 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 13 % av bolagen med samma huvudbransch, reklambyråverksamhet (SNI 73111). Se de största bolagen i branschen
Balanslikviditet
5,00
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
3 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-05-23
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-04-19
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-05-28
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Falun
Andra registrerade bolag med säte i Falun.
- 1337 Måleri ABAB
- 14N ABAB
- 198cm Konsult ABAB
- 2030ABC Consulting & Capital ABAB
- 2255 Car Detail ABAB
- 24Robot ABAB
- 2QT ABAB
- 3 étoiles Suede ABAB