Aktivt företag
Ersboda Bilvård AB
Översikt
Föremålet för bolagets verksamhet är bilvård, rekonditionering av bilar, samt däckservice och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 6 december 2022
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 95311 Allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklar
- Bransch (SNI)
- SNI 47811 Detaljhandel med personbilar och lätta motorfordon
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Formvägen 9 B
- Postnummer & ort
- 90628 UMEÅ
- Registrerat namn
- Ersboda Bilvård ABReg 2022-12-06
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
3,5 mkr
▲ 2,2 %Årets resultat
-98 tkr
▼ 124,8 %Tillgångar
1,1 mkr
▲ 9,3 %Eget kapital
366 tkr
▼ 44,9 %Soliditet
34,0 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
154 tkr
▼ 64,4 %Totala skulder
712 tkr
▲ 120,9 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 3 459 724 | 3 385 526 | 2 902 897 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 857 331 | 748 704 | 635 848 | 0 |
| Personalkostnader | 1 206 290 | 983 569 | 1 603 240 | 0 |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −86 452 | 497 239 | 306 079 | 0 |
| Resultat e. fin. poster | −97 927 | 498 268 | 306 788 | 0 |
| Resultat före skatt | −97 927 | 498 268 | 306 788 | 0 |
| Årets resultat | −97 927 | 395 627 | 243 592 | 0 |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | 160 000 | 265 083 | 352 083 | 0 |
| Omsättningstillgångar | 918 648 | 721 577 | 391 542 | 0 |
| Kassa & bank | 153 710 | 432 104 | 191 285 | 0 |
| Summa tillgångar | 1 078 648 | 986 660 | 743 625 | 0 |
| Eget kapital | 366 293 | 664 219 | 268 592 | 0 |
| Långfristiga skulder | 491 388 | 0 | 236 016 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 220 967 | 322 441 | 239 017 | 0 |
| Soliditet (%) | 34,0 % | 67,3 % | 36,1 % | - |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har ökat 2 år i rad, från 2,9 mkr (2023) till 3,5 mkr (2025).
- Årets resultat blev en förlust på 98 tkr, en nettomarginal på −2,8 %. 2 av de senaste 4 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 34,0 % vid årets slut.
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 4,2 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 66 % av bolagen med samma huvudbransch, allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklar (SNI 95311). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−2,5 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−2,8 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+2,2 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+9,2 % per år
2023 till 2025
Avkastning på eget kapital
−26,7 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
4,16
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
3 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-06-20
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-06-25
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-05-16
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Umeå
Andra registrerade bolag med säte i Umeå.
- 0408 Consulting ABAB
- 0day AktiebolagAB
- 100% Åsa ABAB
- 1588 Workwear ABAB
- 195455 Holding ABAB
- 1LS4L ABAB
- 2 R i Umeå ABAB
- 21 Fractal ABAB