Aktivt företag
ERTICO AB
Översikt
Bolaget skall bedriva verksamhet inom el- och järnvägssäkerhet. Förvaltning av fastigheter. Handel med fordon.
- Registrerat
- 16 maj 2018
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 42120 Anläggning av järnvägar och tunnelbanor
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Lötängsgatan 6
- Postnummer & ort
- 80301 GÄVLE
- Registrerat namn
- ERTICO ABReg 2024-02-07
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
1,3 mkr
▼ 33,1 %Årets resultat
210 tkr
▲ 93,6 %Tillgångar
568 tkr
▼ 17,7 %Eget kapital
358 tkr
▲ 142,2 %Soliditet
71,2 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
308 tkr
▲ 56,4 %Totala skulder
152 tkr
▼ 68,8 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 1 284 697 | 1 921 026 | 13 720 | 725 000 | 1 018 000 |
| Övriga externa kostnader | 434 138 | 639 447 | 81 608 | - | - |
| Personalkostnader | 517 330 | 618 000 | 4 500 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 269 157 | 193 169 | −5 369 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 267 698 | 193 183 | −5 249 | 42 000 | 206 000 |
| Resultat före skatt | 265 358 | 137 116 | −5 249 | - | - |
| Årets resultat | 210 334 | 108 668 | −14 371 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 173 067 | 219 867 | 0 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 395 114 | 470 311 | 42 068 | - | - |
| Kassa & bank | 308 193 | 197 112 | 0 | - | - |
| Summa tillgångar | 568 181 | 690 178 | 42 068 | - | - |
| Eget kapital | 358 217 | 147 883 | 39 215 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 151 557 | 486 228 | 2 853 | - | - |
| Soliditet (%) | 71,2 % | 27,9 % | 93,2 % | 39,2 % | 48,5 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen minskade med 33,1 % jämfört med 2024, till 1,3 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 210 tkr, en nettomarginal på 16,4 %. 2 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 71,2 % vid årets slut, upp från 39,2 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,6 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 34 % av bolagen med samma huvudbransch, anläggning av järnvägar och tunnelbanor (SNI 42120). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
21,0 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
16,4 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−33,1 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+6,0 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
58,7 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,61
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,3 mkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
7 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-02-17
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-06-28
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-07-09
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-02-17
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-01-24
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-02-08
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2019-12-31)
Registrerad: 2020-03-19
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Gävle
Andra registrerade bolag med säte i Gävle.
- 026 Bygg Holding ABAB
- 026600600 ABAB
- 143FEM spår service ABAB
- 1kvist ABAB
- 2 Venture ABAB
- 2A i Gävle ABAB
- 2C Engineering i Stockholm ABAB
- 2level konsult ABAB