Aktivt företag
ES-A Arkitekter AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-07
Bolaget ska bedriva arkitekt- och byggnadsteknisk konsultverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 2 februari 2017
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 71110 Arkitektverksamhet
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Ytterbyvägen 28
- C/o
- c/o Jens Dahlkild
- Postnummer & ort
- 18594 VAXHOLM
- Registrerat namn
- ES-A Arkitekter ABReg 2023-12-20
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
7,8 mkr
▲ 6941,5 %Årets resultat
1,5 mkr
▲ 2348,0 %Tillgångar
4,0 mkr
▲ 438,8 %Eget kapital
2,2 mkr
▲ 207,4 %Soliditet
56,1 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
2,1 mkr
▲ 337,9 %Totala skulder
1,7 mkr
▲ 14701,4 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 7 750 346 | 110 066 | - | - | - |
| Övriga externa kostnader | 1 342 831 | 37 864 | 12 719 | 15 305 | 9 602 |
| Personalkostnader | 842 712 | - | - | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 1 896 066 | 71 098 | −12 719 | −15 305 | −9 602 |
| Resultat e. fin. poster | 1 896 090 | 71 098 | −345 843 | −15 305 | −9 602 |
| Resultat före skatt | 1 896 090 | 71 098 | −345 843 | −15 305 | −9 602 |
| Årets resultat | 1 498 070 | 61 196 | −345 843 | −15 305 | −9 602 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 88 496 | 110 896 | 0 | 333 124 | 300 000 |
| Omsättningstillgångar | 3 866 019 | 622 986 | 40 887 | 42 137 | 24 318 |
| Kassa & bank | 2 059 770 | 470 374 | 40 887 | 9 013 | 24 318 |
| Summa tillgångar | 3 954 515 | 733 882 | 40 887 | 375 261 | 324 318 |
| Eget kapital | 2 220 234 | 722 165 | 29 418 | 33 692 | 15 873 |
| Långfristiga skulder | - | - | 0 | 335 569 | 302 445 |
| Kortfristiga skulder | 1 734 281 | 11 717 | 11 469 | 6 000 | 6 000 |
| Soliditet (%) | 56,1 % | 98,4 % | - | - | - |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Årets resultat blev en vinst på 1,5 mkr, en nettomarginal på 19,3 %. 2 av de senaste 5 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 56,1 % vid årets slut, ned från 98,4 % (2023).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,2 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 94 % av bolagen med samma huvudbransch, arkitektverksamhet (SNI 71110). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
24,5 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
19,3 %
Årets resultat / omsättning
Avkastning på eget kapital
67,5 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,23
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
7,8 mkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-13
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-05-02
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-06-19
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-06-29
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-06-09
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Vaxholm
Andra registrerade bolag med säte i Vaxholm.
- 011 Tak ABAB
- 02 Förvaltning & Fastigheter ABAB
- 08 Bilbärgning Sörmland ABAB
- 10th Man Consulting ABAB
- 15:en ABAB
- 18 East ABAB
- 2 Carp Design ABAB
- 2 Life ABAB