Aktivt företag
Escentica AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-17
Bolaget ska bedriva en försäljning via en webbutik för exklusiva nischparfymer.
- Registrerat
- 4 december 2020
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 47752 Detaljhandel via internet eller postorder med kosmetika och hygienartiklar
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Lotsgatan 155
- Postnummer & ort
- 21642 LIMHAMN
- Registrerat namn
- Escentica ABReg 2021-02-10
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
3,8 mkr
▼ 13,6 %Årets resultat
580 tkr
▲ 280,1 %Tillgångar
2,0 mkr
▲ 24,2 %Eget kapital
637 tkr
▲ 208,4 %Soliditet
32,5 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
153 tkr
▼ 60,0 %Totala skulder
1,3 mkr
▼ 3,6 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 3 774 150 | 4 367 600 | 3 490 111 | 2 810 227 | 1 257 218 |
| Övriga externa kostnader | 1 232 027 | 1 425 266 | 1 153 698 | 601 453 | 62 950 |
| Personalkostnader | 197 511 | 310 704 | 31 306 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 745 254 | 193 473 | 1 268 812 | 6 603 | 277 683 |
| Resultat e. fin. poster | 734 308 | 200 174 | 1 270 082 | 5 299 | 277 521 |
| Resultat före skatt | 734 308 | 200 174 | 1 270 082 | 5 299 | 277 521 |
| Årets resultat | 580 229 | 152 632 | 1 006 464 | 4 208 | 218 132 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 1 958 189 | 1 576 890 | 1 852 721 | 1 105 560 | 724 821 |
| Kassa & bank | 153 385 | 383 711 | 497 969 | 555 339 | 119 978 |
| Summa tillgångar | 1 958 189 | 1 576 890 | 1 852 721 | 1 105 560 | 724 821 |
| Eget kapital | 636 665 | 206 436 | 1 053 804 | 47 340 | 243 132 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 1 321 524 | 1 370 454 | 798 917 | 1 058 220 | 481 689 |
| Soliditet (%) | 32,5 % | 13,1 % | 56,9 % | 4,3 % | 33,5 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen minskade med 13,6 % jämfört med 2024, till 3,8 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 580 tkr, en nettomarginal på 15,4 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 5 åren.
- Soliditeten var 32,5 % vid årets slut, upp från 4,3 % (2022).
- Omsättningen var högre än hos 79 % av bolagen med samma huvudbransch, detaljhandel via internet eller postorder med kosmetika och hygienartiklar (SNI 47752). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
19,7 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
15,4 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−13,6 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+31,6 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
91,1 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,48
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
3,8 mkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-23
5 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-05-18
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-06-16
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-06-05
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-03-21
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-03-24
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Limhamn
Andra registrerade bolag med säte i Limhamn.
- &GROW ABAB
- 1961 Retail & Management ABAB
- 22 MAY ABAB
- 2A Pharma ABAB
- 2x-capital ABAB
- 2xL Invest ABAB
- 313 Granath ABAB
- 3C i Malmö ABAB