Aktivt företag
Eslöv Handelsområde AB
Översikt
Uppdaterad 2026-08-02
Aktiebolaget ska äga och förvalta fastigheter och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 27 september 2021
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 68203 Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Vattenverksvägen 64
- Postnummer & ort
- 21243 MALMÖ
- Registrerat namn
- Eslöv Handelsområde ABReg 2021-09-27
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
40,9 mkr
▲ 1,2 %Årets resultat
5,0 mkr
▲ 2,8 %Tillgångar
410,3 mkr
▼ 2,2 %Eget kapital
116,4 mkr
▼ 5,3 %Soliditet
28,4 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
4,3 mkr
▼ 3,0 %Totala skulder
266,7 mkr
▼ 0,6 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 40 941 708 | 40 453 664 | 24 516 686 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 12 221 753 | 11 386 040 | 7 116 201 | - |
| Personalkostnader | - | - | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 15 119 375 | 15 306 786 | 8 438 996 | - |
| Resultat e. fin. poster | 7 065 018 | 6 185 498 | 4 210 558 | −3 035 |
| Resultat före skatt | 6 165 018 | 6 185 498 | 4 210 558 | - |
| Årets resultat | 4 971 160 | 4 836 618 | 3 341 774 | - |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | 390 081 199 | 402 060 836 | 415 950 100 | - |
| Omsättningstillgångar | 20 209 185 | 17 387 520 | 7 060 728 | - |
| Kassa & bank | 4 300 466 | 4 432 842 | 4 036 036 | - |
| Summa tillgångar | 410 290 384 | 419 448 356 | 423 010 828 | 854 375 |
| Eget kapital | 116 397 418 | 122 926 258 | 118 089 640 | - |
| Långfristiga skulder | 162 297 188 | 207 661 189 | 208 430 992 | - |
| Kortfristiga skulder | 104 366 684 | 60 682 417 | 67 362 306 | - |
| Soliditet (%) | 28,4 % | 29,3 % | 27,9 % | 2,6 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har ökat 2 år i rad, från 24,5 mkr (2023) till 40,9 mkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 5,0 mkr, en nettomarginal på 12,1 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 28,4 % vid årets slut, upp från 2,6 % (2022).
- De kortfristiga skulderna var större än omsättningstillgångarna (balanslikviditet 0,19).
- Omsättningen var högre än hos 99 % av bolagen med samma huvudbransch, uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler (SNI 68203). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
36,9 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
12,1 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+1,2 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+29,2 % per år
2023 till 2025
Avkastning på eget kapital
4,3 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
0,19
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-08-02
2 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Malmö
Andra registrerade bolag med säte i Malmö.
- (3) Screen Tryck ABAB
- @ Odero ABAB
- & Morän Arkitekter ABAB
- &GROW i Skåne ABAB
- 03 Technology Research & Development ABAB
- 040 Byggkonsult ABAB
- 040 Byggservice ABAB
- 040 Construktion ABAB