Aktivt företag
Esol AB
Översikt
Bolaget skall bedriva restaurang konsultationer, bygg konsultation och personal uthyrning samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 2 maj 2024
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 56110 Restaurangverksamhet
- Bransch (SNI)
- SNI 43320 Byggnadssnickeriarbeten
- Bransch (SNI)
- SNI 78201 Personaluthyrning
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Källstigen 1
- Postnummer & ort
- 82291 ALFTA
- Registrerat namn
- Esol ABReg 2024-05-30
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2026Omsättning
2,7 mkr
▲ 44,4 %Årets resultat
191 tkr
▼ 53,6 %Tillgångar
1,4 mkr
▲ 9,2 %Eget kapital
465 tkr
▲ 6,6 %Soliditet
43,3 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
2
Medelantal
Kassa & bank
498 tkr
▲ 18,6 %Totala skulder
737 tkr
▼ 8,5 %| Nyckeltal | 2026 | 2025 |
|---|---|---|
| Resultaträkning | ||
| Nettoomsättning | 2 663 473 | 1 843 985 |
| Övriga externa kostnader | 309 538 | 209 562 |
| Personalkostnader | 1 846 444 | 980 605 |
| Avskrivningar | - | - |
| Rörelseresultat | 399 110 | 520 833 |
| Resultat e. fin. poster | 399 110 | 520 817 |
| Resultat före skatt | 244 110 | 520 817 |
| Årets resultat | 191 232 | 411 716 |
| Balansräkning | ||
| Anläggningstillgångar | 267 267 | 25 000 |
| Omsättningstillgångar | 1 090 628 | 1 218 015 |
| Kassa & bank | 498 066 | 419 974 |
| Summa tillgångar | 1 357 895 | 1 243 015 |
| Eget kapital | 465 448 | 436 716 |
| Långfristiga skulder | - | - |
| Kortfristiga skulder | 737 447 | 806 299 |
| Soliditet (%) | 43,3 % | 35,1 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2026- Omsättningen ökade med 44,4 % jämfört med 2025, till 2,7 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 191 tkr, en nettomarginal på 7,2 %.
- Soliditeten var 43,3 % vid årets slut, upp från 35,1 % (2025).
- Omsättningen var högre än hos 42 % av bolagen med samma huvudbransch, restaurangverksamhet (SNI 56110). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
15,0 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
7,2 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+44,4 %
2025 till 2026
Avkastning på eget kapital
41,1 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,48
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,3 mkr
2 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
2 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2026-04-30)
Registrerad: 2026-10-16
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-04-30)
Registrerad: 2025-09-22
Format: application/zip
EU-varumärken
Registrerade varumärken kopplade till detta företag.
Uppdaterad 2026-09-19
1 varumärke(n) · 1 registrerade
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Alfta
Andra registrerade bolag med säte i Alfta.
- A Woxberg Bygg ABAB
- A&O VVS och Entreprenad ABAB
- Å&P Travträning ABAB
- Abovefield Holding ABAB
- Adiro ABAB
- Adshape ABAB
- AHREI ABAB
- Aktiebolaget Norrby SågAB