Aktivt företag
Ess Capital AB
Översikt
Uppdaterad 2026-05-07
Äga aktier eller andelar i andra företag
- Registrerat
- 28 juli 2022
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 77120 Uthyrning och leasing av lastbilar och andra tunga motorfordon
- Bransch (SNI)
- SNI 47811 Detaljhandel med personbilar och lätta motorfordon
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Skogsgläntan 22D
- Postnummer & ort
- 43538 MÖLNLYCKE
- Registrerat namn
- Ess Capital ABReg 2022-07-28
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
2,1 mkr
▲ 34,6 %Årets resultat
305 tkr
▲ 53,0 %Tillgångar
2,4 mkr
▲ 11,8 %Eget kapital
508 tkr
▲ 150,7 %Soliditet
34,2 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
426 tkr
▲ 1427,6 %Totala skulder
1,5 mkr
▼ 13,4 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||
| Nettoomsättning | 2 102 014 | 1 561 897 | - |
| Övriga externa kostnader | 202 097 | 208 897 | 1 425 |
| Personalkostnader | 428 735 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - |
| Rörelseresultat | 646 248 | 355 486 | −1 425 |
| Resultat e. fin. poster | 556 182 | 403 044 | −1 425 |
| Resultat före skatt | 385 557 | 199 419 | −1 425 |
| Årets resultat | 305 133 | 199 419 | −1 425 |
| Balansräkning | |||
| Anläggningstillgångar | 1 319 654 | 1 275 125 | 25 000 |
| Omsättningstillgångar | 1 036 483 | 832 920 | 665 |
| Kassa & bank | 426 373 | 27 911 | 170 |
| Summa tillgångar | 2 356 137 | 2 108 045 | 25 665 |
| Eget kapital | 507 589 | 202 456 | 23 575 |
| Långfristiga skulder | 778 962 | 983 706 | - |
| Kortfristiga skulder | 695 336 | 718 258 | 2 090 |
| Soliditet (%) | 34,2 % | 17,3 % | 92,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen ökade med 34,6 % jämfört med 2024, till 2,1 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 305 tkr, en nettomarginal på 14,5 %. 2 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 34,2 % vid årets slut, ned från 92,0 % (2023).
- Omsättningen var högre än hos 64 % av bolagen med samma huvudbransch, uthyrning och leasing av lastbilar och andra tunga motorfordon (SNI 77120). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
30,7 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
14,5 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+34,6 %
2024 till 2025
Avkastning på eget kapital
60,1 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,49
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-05-05
3 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Mölnlycke
Andra registrerade bolag med säte i Mölnlycke.
- 4 Photonics ABAB
- 4 SPACI Design ABAB
- 4 Us Design AktiebolagAB
- 4 Walls Design ABAB
- 4Me Design ABAB
- 4NO ABAB
- 4titude ABAB
- 66 products ABAB