Aktivt företag
Estetfrisörerna Uppsala AB
Översikt
Föremålet för bolagets verksamhet ör frisörverksamhet samt försäljning av hårprodukter och därmed förenlig verksamhet. Bolaget ska även hyra ut frisörstolar till andra frisörer.
- Registrerat
- 17 januari 2014
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 96210 Frisörer och barberare
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Östra ågatan 111
- C/o
- Ulrika Falck
- Postnummer & ort
- 75342 UPPSALA
- Registrerat namn
- Estetfrisörerna Uppsala ABReg 2014-01-17
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
373 tkr
▲ 2,0 %Årets resultat
4 tkr
▼ 94,0 %Tillgångar
973 tkr
▼ 20,0 %Eget kapital
779 tkr
▲ 0,6 %Soliditet
90,5 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
127 tkr
▼ 89,2 %Totala skulder
66 tkr
▼ 8,3 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 372 907 | 365 547 | 435 000 | 479 000 | 1 482 393 |
| Övriga externa kostnader | 103 871 | 113 244 | - | - | 321 787 |
| Personalkostnader | 494 190 | 299 059 | - | - | 1 126 689 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −236 250 | −65 676 | - | - | 21 031 |
| Resultat e. fin. poster | −236 689 | 74 067 | 173 000 | −244 000 | 19 165 |
| Resultat före skatt | 4 413 | 74 067 | - | - | 75 924 |
| Årets resultat | 4 413 | 74 067 | - | - | 57 879 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 748 505 | 0 | - | - | 509 000 |
| Omsättningstillgångar | 224 583 | 1 215 749 | - | - | 994 991 |
| Kassa & bank | 126 541 | 1 167 103 | - | - | 708 510 |
| Summa tillgångar | 973 088 | 1 215 749 | - | - | 1 503 991 |
| Eget kapital | 779 129 | 774 716 | - | - | 700 413 |
| Långfristiga skulder | 7 347 | 7 338 | - | - | 7 742 |
| Kortfristiga skulder | 59 060 | 65 041 | - | - | 221 970 |
| Soliditet (%) | 90,5 % | 87,8 % | 87,0 % | 87,2 % | 76,9 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen ökade med 2,0 % jämfört med 2024, till 373 tkr.
- Årets resultat blev en vinst på 4 tkr, en nettomarginal på 1,2 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 90,5 % vid årets slut.
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 3,8 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 11 % av bolagen med samma huvudbransch, frisörer och barberare (SNI 96210). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−63,4 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
1,2 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+2,0 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
−29,2 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
0,6 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
3,80
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
373 tkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
7 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-05-04
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-03-25
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-04-18
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-05-03
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-05-16
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-04-16
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2019-12-31)
Registrerad: 2020-03-10
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Uppsala
Andra registrerade bolag med säte i Uppsala.
- + Est Productions ABAB
- 011STUDIO ABAB
- 018 Entreprenad ABAB
- 018 Interiör & Design ABAB
- 018 Maskin & Schakt ABAB
- 018 Taxi ABAB
- 018 Trafikkonsult ABAB
- 018 Ventilation ABAB