Aktivt företag
ETAI SWEDEN AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-15
Bolaget kommer främst att tillhandahålla olika typer av utbildningstjänster framför allt truckutbildning. Firman skall bedriva Rekrytering, coachning, stödverksmhet som erbjuder individuell anpassat stöd i jobbsökande med eller utan språkstöd och där med förenligt verksamhet.
- Registrerat
- 1 april 2020
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 85324 Yrkesförarutbildning m.m.
- Bransch (SNI)
- SNI 78100 Arbetsförmedling och rekrytering
- Bransch (SNI)
- SNI 85594 Personalutbildning
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Bergengatan 25 lgh 1104
- C/o
- Akram Saleh Osman / Etai Sweden AB
- Postnummer & ort
- 16437 KISTA
- Registrerat namn
- ETAI SWEDEN ABReg 2020-04-01
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
677 tkr
▲ 84,1 %Årets resultat
8 tkr
▲ 226,7 %Tillgångar
113 tkr
▼ 14,7 %Eget kapital
82 tkr
▲ 11,2 %Soliditet
73,1 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
89 tkr
▼ 1,3 %Totala skulder
30 tkr
▼ 14,7 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 676 992 | 367 803 | 450 391 | 507 209 | 311 457 |
| Övriga externa kostnader | 422 766 | 360 741 | 302 766 | 233 949 | 109 443 |
| Personalkostnader | 254 940 | 0 | 49 283 | 272 697 | 199 245 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −9 707 | −6 931 | 89 349 | 563 | 2 769 |
| Resultat e. fin. poster | −10 833 | −6 546 | 89 381 | 340 | 2 440 |
| Resultat före skatt | 11 699 | −6 546 | 66 849 | 340 | 2 440 |
| Årets resultat | 8 296 | −6 546 | 52 926 | 225 | 2 440 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 17 986 | 26 979 | 35 972 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 94 646 | 105 091 | 102 113 | 40 216 | 54 636 |
| Kassa & bank | 89 182 | 90 318 | 87 009 | 23 416 | 54 636 |
| Summa tillgångar | 112 632 | 132 070 | 138 085 | 40 216 | 54 636 |
| Eget kapital | 82 341 | 74 045 | 80 591 | 27 665 | 27 440 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 30 291 | 35 493 | 34 962 | 12 551 | 27 196 |
| Soliditet (%) | 73,1 % | 69,6 % | 71,3 % | 68,8 % | 50,2 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen ökade med 84,1 % jämfört med 2023, till 677 tkr.
- Årets resultat blev en vinst på 8 tkr, en nettomarginal på 1,2 %. 4 av de senaste 5 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 73,1 % vid årets slut.
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 3,1 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 44 % av bolagen med samma huvudbransch, yrkesförarutbildning m.m. (SNI 85324). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−1,4 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
1,2 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+84,1 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
+10,1 % per år
2021 till 2024
Balanslikviditet
3,12
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-21
5 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-05-28
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-07-12
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-07-26
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-06-23
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-07-29
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Kista
Andra registrerade bolag med säte i Kista.
- 0x01 Consulting ABAB
- 0xC2 ABAB
- 24ren ABAB
- 3GNS Properties ABAB
- 4atoms IT ABAB
- 4stars invest ABAB
- 52:ans VVS & Fastighetsservice ABAB
- 6G AI SWEDEN ABAB