Aktivt företag
Etronix Group International AB
Översikt
Uppdaterad 2026-05-26
Bolaget ska bedriva utveckling, försäljning och förmedling av elektronikprodukter och produktionsutrustningar till elektronikindustrin, test och avsyningsutrustning för kretskort och kablage, programmeringstjänster, lim, flussmedel, torkdukar, tejp, rengöringsmedel, mjuklödningsverktyg och handverktyg för användning i tillverkningsprocesser av kretskort och apparatur.
- Registrerat
- 25 februari 2021
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 46620 Partihandel med verktygsmaskiner
- Bransch (SNI)
- SNI 46841 Partihandel med järnhandelsvaror
- Bransch (SNI)
- SNI 46410 Partihandel med textilier
- Bransch (SNI)
- SNI 46641 Partihandel med mät- och precisionsinstrument
- Bransch (SNI)
- SNI 46850 Partihandel med kemiska produkter
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Susvindsvägen 1B
- Postnummer & ort
- 43232 VARBERG
- Registrerat namn
- Etronix Group International ABReg 2021-02-25
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
7,1 mkr
▲ 1,9 %Årets resultat
-1,8 mkr
▲ 13,3 %Tillgångar
1,6 mkr
▼ 32,6 %Eget kapital
-1,7 mkr
▲ 45,4 %Soliditet
-103,6 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
4
Medelantal
Kassa & bank
96 tkr
▲ 200,6 %Totala skulder
3,3 mkr
▼ 39,8 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 7 113 391 | 6 981 103 | 4 141 743 | 1 731 665 | 1 732 000 |
| Övriga externa kostnader | 1 416 335 | 1 873 535 | 1 111 124 | 843 402 | - |
| Personalkostnader | 3 757 695 | 1 959 375 | 956 167 | 251 380 | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −1 614 097 | −1 911 244 | −958 583 | −406 389 | - |
| Resultat e. fin. poster | −1 759 688 | −2 029 006 | −1 038 623 | −410 999 | −411 000 |
| Resultat före skatt | −1 759 688 | −2 029 006 | −1 038 623 | −410 999 | - |
| Årets resultat | −1 759 688 | −2 029 006 | −1 038 623 | −410 999 | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 31 859 | 159 708 | 425 953 | 338 824 | - |
| Omsättningstillgångar | 1 567 563 | 2 214 183 | 1 161 470 | 582 268 | - |
| Kassa & bank | 95 631 | 31 818 | 57 889 | 49 405 | - |
| Summa tillgångar | 1 599 422 | 2 373 891 | 1 587 423 | 921 092 | - |
| Eget kapital | −1 657 090 | −3 033 068 | −1 424 622 | −385 999 | - |
| Långfristiga skulder | 80 673 | 1 306 122 | 344 438 | - | - |
| Kortfristiga skulder | 3 175 839 | 4 100 837 | 2 667 607 | 1 307 091 | - |
| Soliditet (%) | -103,6 % | -127,8 % | -89,7 % | -42,0 % | -41,9 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har ökat 3 år i rad, från 1,7 mkr (2022) till 7,1 mkr (2025).
- Årets resultat blev en förlust på 1,8 mkr, en nettomarginal på −24,7 %. Samtliga de senaste 4 åren har slutat med förlust.
- Det egna kapitalet var negativt vid årets slut (−1,7 mkr), det vill säga skulderna översteg tillgångarna.
- De kortfristiga skulderna var större än omsättningstillgångarna (balanslikviditet 0,49).
- Omsättningen var högre än hos 71 % av bolagen med samma huvudbransch, partihandel med verktygsmaskiner (SNI 46620). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−22,7 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−24,7 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+1,9 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+60,2 % per år
2022 till 2025
Balanslikviditet
0,49
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,8 mkr
4 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-01
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-03-31)
Registrerad: 2025-10-31
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-03-31)
Registrerad: 2024-12-31
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-03-31)
Registrerad: 2023-10-31
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-03-31)
Registrerad: 2022-10-18
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Varberg
Andra registrerade bolag med säte i Varberg.
- &Axtelius ABAB
- 10-14 ABAB
- 1Security ABAB
- 21st CenturyProtection ABAB
- 22 Gym Bros ABAB
- 3D-Design i Varberg ABAB
- 4 LIFE Academy ABAB
- 4-wheel Sweden ABAB