Etta Entertainment AB
Översikt
Nöjes- och underhållningsinformation. Framförande av liveföreställningar.Uthyrning av utomhusarenor. Videofilmproduktion. Anordnande av teater-och andra Nöjesföreställningar (impressariotjänster). Manusförfattartjänster. Musikkompositionstjänster. Kulturarrangemang. Musikproduktion. Musikunderhållning. Produktion av film. Produktion av kabaréer. Produktion av musikaler. Produktion av musikshower. Bokning av biljetter till teater- och andra nöjesföreställningar. Textförfattartjänster (annat än reklamtexter).Produktion av humoristiska dikter. Produktion av underhållning. Redigering av texter. Underhållning. Nöjen. Artisttjänster. Publicering av texter (ej reklamtexter). Varitéer. Orkestertjänster. Teaterproduktion. Produktion av teater- och nöjesföreställningar. Televisionsunderhållning.
- Registrerat
- 12 april 2023
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 90390 Annan stödverksamhet avseende konstnärligt skapande och scenkonst
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Brännkyrkagatan 45
- C/o
- c/o Delehag
- Postnummer & ort
- 11822 STOCKHOLM
- Registrerat namn
- Etta Entertainment ABReg 2023-04-12
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||
| Nettoomsättning | 16 695 467 | 1 274 998 | 1 274 998 |
| Övriga externa kostnader | 471 201 | 11 752 | 11 752 |
| Personalkostnader | 1 916 608 | 0 | - |
| Avskrivningar | - | - | - |
| Rörelseresultat | 5 316 929 | 1 033 246 | 1 033 246 |
| Resultat e. fin. poster | 5 558 783 | 1 033 074 | 1 033 074 |
| Resultat före skatt | 5 558 783 | 1 033 074 | 1 033 074 |
| Årets resultat | 4 397 809 | 819 198 | 819 198 |
| Balansräkning | |||
| Anläggningstillgångar | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 33 917 025 | 1 429 750 | 1 429 750 |
| Kassa & bank | 32 419 496 | 1 179 750 | 1 179 750 |
| Summa tillgångar | 33 917 025 | 1 429 750 | 1 429 750 |
| Eget kapital | 5 242 007 | 844 198 | 844 198 |
| Långfristiga skulder | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 28 675 018 | 585 552 | 585 552 |
| Soliditet (%) | - | - | 59,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Årets resultat blev en vinst på 4,4 mkr, en nettomarginal på 26,3 %.
- Omsättningen var högre än hos 97 % av bolagen med samma huvudbransch, annan stödverksamhet avseende konstnärligt skapande och scenkonst (SNI 90390). Se de största bolagen i branschen
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
2 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Stockholm
Andra registrerade bolag med säte i Stockholm.
- .DALLAS.GREEKPAN ABAB
- 's-Gravendijk Invest ABAB
- (K)lyftigt ABAB
- (s.m.i.t.h) swedish management innovation thinkers ABAB
- @BASE106 ABAB
- & Senocq ABAB
- & Zetterqvist kommunikation ABAB
- &Berhe agency ABAB