Aktivt företag
ETU Match AB
Översikt
Föremålet för bolaget är Matchning mot arbete och utbildning samt även bemanningsverksamhet.
- Registrerat
- 21 mars 2001
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 78100 Arbetsförmedling och rekrytering
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Postnummer & ort
- 19133 SOLLENTUNA
- Registrerat namn
- ETU Match ABReg 2021-07-09
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
35,9 mkr
▼ 38,0 %Årets resultat
-276 tkr
▼ 128,4 %Tillgångar
3,8 mkr
▼ 52,5 %Eget kapital
1,1 mkr
▼ 20,6 %Soliditet
27,6 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
42
Medelantal
Kassa & bank
128 tkr
▼ 66,4 %Totala skulder
2,8 mkr
▼ 53,7 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 35 858 807 | 57 852 465 | 67 984 948 | 32 389 749 | 35 306 152 |
| Övriga externa kostnader | 19 311 710 | 39 657 245 | - | - | 27 099 663 |
| Personalkostnader | 17 506 504 | 16 914 183 | - | - | 5 797 067 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −959 407 | 1 281 037 | - | - | 2 409 422 |
| Resultat e. fin. poster | −938 375 | 1 275 908 | 3 408 685 | 556 925 | 2 409 216 |
| Resultat före skatt | −198 375 | 1 275 908 | - | - | 1 809 216 |
| Årets resultat | −275 655 | 970 069 | - | - | 1 422 046 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 3 844 050 | 8 092 526 | - | - | 6 883 417 |
| Kassa & bank | 128 310 | 382 181 | - | - | 3 951 925 |
| Summa tillgångar | 3 844 050 | 8 092 526 | - | - | 6 883 417 |
| Eget kapital | 1 060 482 | 1 336 138 | - | - | 1 757 342 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 2 783 568 | 6 016 388 | - | - | 4 526 075 |
| Soliditet (%) | 27,6 % | 23,8 % | 38,4 % | 9,9 % | 32,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har minskat 2 år i rad, från 68,0 mkr (2023) till 35,9 mkr (2025).
- Årets resultat blev en förlust på 276 tkr, en nettomarginal på −0,8 %. 2 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 27,6 % vid årets slut, upp från 9,9 % (2022).
- Omsättningen var högre än hos 98 % av bolagen med samma huvudbransch, arbetsförmedling och rekrytering (SNI 78100). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−2,7 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−0,8 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−38,0 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+0,4 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
−26,0 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,38
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
854 tkr
42 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
6 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-08-31)
Registrerad: 2026-01-19
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-08-31)
Registrerad: 2024-12-19
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-08-31)
Registrerad: 2024-01-31
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-08-31)
Registrerad: 2023-03-02
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-08-31)
Registrerad: 2021-11-05
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-08-31)
Registrerad: 2021-01-22
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Sollentuna
Andra registrerade bolag med säte i Sollentuna.
- 08 Ställningsmontage ABAB
- 1 Valley ABAB
- 10D Transformation ABAB
- 110 Procent Konsult ABAB
- 129 Media ABAB
- 12P Management Holding ABAB
- 1501 Family Office ABAB
- 1982 Game Consulting ABAB