Aktivt företag
Eva Fohlstedt Kommunikation AB
Översikt
Bolaget skall utföra tjänster inom kommunikation och PR och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 19 december 2013
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 73300 PR och kommunikation
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Grindsgatan 29 lgh 1402
- Postnummer & ort
- 11857 STOCKHOLM
- Registrerat namn
- Eva Fohlstedt Kommunikation ABReg 2014-01-21
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
854 tkr
▲ 40,0 %Årets resultat
234 tkr
▲ 322,3 %Tillgångar
1,3 mkr
▲ 23,3 %Eget kapital
1,1 mkr
▲ 25,7 %Soliditet
91,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
314 tkr
▲ 461,4 %Totala skulder
113 tkr
▲ 3,2 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 853 965 | 610 075 | 960 000 | 1 164 000 | 889 338 |
| Övriga externa kostnader | 94 393 | 85 599 | - | - | 85 369 |
| Personalkostnader | 821 997 | 823 661 | - | - | 703 297 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −62 425 | −302 385 | - | - | 100 672 |
| Resultat e. fin. poster | 234 023 | −102 645 | 69 000 | 556 000 | 100 649 |
| Resultat före skatt | 234 023 | 55 411 | - | - | 100 649 |
| Årets resultat | 234 023 | 55 411 | - | - | 92 768 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 840 775 | 783 670 | - | - | 621 670 |
| Omsättningstillgångar | 415 778 | 235 301 | - | - | 770 327 |
| Kassa & bank | 314 281 | 55 979 | - | - | 429 590 |
| Summa tillgångar | 1 256 553 | 1 018 971 | - | - | 1 391 997 |
| Eget kapital | 1 143 080 | 909 057 | - | - | 1 183 719 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 113 473 | 109 914 | - | - | 208 278 |
| Soliditet (%) | 91,0 % | 89,0 % | 84,0 % | 80,0 % | 85,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen ökade med 40,0 % jämfört med 2024, till 854 tkr.
- Årets resultat blev en vinst på 234 tkr, en nettomarginal på 27,4 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 91,0 % vid årets slut, upp från 80,0 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 3,7 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 55 % av bolagen med samma huvudbransch, pr och kommunikation (SNI 73300). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−7,3 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
27,4 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+40,0 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
−1,0 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
20,5 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
3,66
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
854 tkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
7 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-06-13
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-04-17
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-04-25
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-06-21
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-06-29
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2019-12-31)
Registrerad: 2020-07-20
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2018-12-31)
Registrerad: 2019-07-01
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Stockholm
Andra registrerade bolag med säte i Stockholm.
- 's-Gravendijk Invest ABAB
- (K)lyftigt ABAB
- (s.m.i.t.h) swedish management innovation thinkers ABAB
- @BASE106 ABAB
- \"McKinsey & Company, Inc. Sweden (USA) svensk filial\FL
- & NISÉ ABAB
- & Senocq ABAB
- &Berhe agency ABAB