Aktivt företag
EVALVE AB
Översikt
Bolaget ska bedriva utveckling av e-utbildningsrelaterade produkter och tjänster (mjukvara som skall användas för utbildning på dator) samt försäljning av dessa till företag, organisationer och privatpersoner samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 29 oktober 2013
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 58290 Utgivning av annan programvara
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Västberga Allé 5
- Postnummer & ort
- 12630 HÄGERSTEN
- Registrerat namn
- EVALVE ABReg 2013-11-20
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
299 tkr
▼ 54,3 %Årets resultat
-2,0 mkr
▼ 52,9 %Tillgångar
689 tkr
▼ 18,8 %Eget kapital
65 tkr
▼ 39,4 %Soliditet
9,4 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
2
Medelantal
Kassa & bank
71 tkr
▼ 90,6 %Totala skulder
624 tkr
▼ 15,9 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 298 584 | 653 614 | 359 572 | 920 331 | 150 642 |
| Övriga externa kostnader | 477 235 | 351 486 | 432 347 | - | - |
| Personalkostnader | 1 821 404 | 1 641 442 | 1 714 859 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −2 000 198 | −1 315 721 | −1 785 847 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | −1 991 989 | −1 303 093 | −1 768 811 | −1 583 082 | −1 797 638 |
| Resultat före skatt | - | - | - | - | - |
| Årets resultat | −1 991 989 | −1 303 093 | −1 768 811 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 688 988 | 849 018 | 869 506 | - | - |
| Kassa & bank | 70 693 | 756 060 | 121 710 | - | - |
| Summa tillgångar | 688 988 | 849 018 | 869 506 | 1 290 063 | 776 207 |
| Eget kapital | 64 638 | 106 627 | 159 720 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 624 350 | 742 391 | 709 786 | - | - |
| Soliditet (%) | 9,4 % | 12,6 % | 18,4 % | 48,7 % | 27,3 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen minskade med 54,3 % jämfört med 2023, till 299 tkr.
- Årets resultat blev en förlust på 2,0 mkr, en nettomarginal på −667,1 %. Samtliga de senaste 3 åren har slutat med förlust.
- Soliditeten var 9,4 % vid årets slut, ned från 48,7 % (2021).
- Omsättningen var högre än hos 35 % av bolagen med samma huvudbransch, utgivning av annan programvara (SNI 58290). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−669,9 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−667,1 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−54,3 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
+18,7 % per år
2020 till 2024
Balanslikviditet
1,10
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
149 tkr
2 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
2 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Hägersten
Andra registrerade bolag med säte i Hägersten.
- :Part Global ABAB
- +Moveco ABAB
- 08 Bilkonsult ABAB
- 08 fönsterputs Hägersten HandelsbolagHB
- 08 Stadsbetong ABAB
- 0xbadc0de ABAB
- 0xjsi ABAB
- 1.0 Erik Bergström AktiebolagAB