Eventerian AB
Översikt
Bolaget ska bedriva verksamhet inom event, marknadsföring och kommunikation, innefattande projektledning, konceptutveckling, produktion och genomförande av event, varumärkesaktiveringar, företagsevenemang och andra upplevelsebaserade aktiviteter. Bolaget ska även erbjuda tjänster inom kreativ produktion, grafisk design, visuell kommunikation, sociala medier, influencer marketing, digital marknadsföring, innehållsproduktion, marknadsföring, försäljning och konsultverksamhet inom ovan nämnda områden samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 28 november 2022
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 58190 Annan förlagsverksamhet, utom utgivning av programvara
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Ursviks Allé 18
- Postnummer & ort
- 17466 SUNDBYBERG
- Registrerat namn
- Eventerian ABReg 2026-09-05
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||
| Nettoomsättning | 185 840 | 254 001 | 500 100 |
| Övriga externa kostnader | 208 813 | 24 074 | 29 347 |
| Personalkostnader | 51 254 | 125 493 | 50 569 |
| Avskrivningar | - | - | - |
| Rörelseresultat | −103 713 | 104 434 | 415 180 |
| Resultat e. fin. poster | −103 492 | 104 878 | 414 949 |
| Resultat före skatt | −103 492 | 104 878 | 414 949 |
| Årets resultat | −103 492 | 83 366 | 328 907 |
| Balansräkning | |||
| Anläggningstillgångar | 33 800 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 219 226 | 402 567 | 499 717 |
| Kassa & bank | 172 030 | 315 190 | 459 431 |
| Summa tillgångar | 253 026 | 402 567 | 499 717 |
| Eget kapital | 233 781 | 337 273 | 353 907 |
| Långfristiga skulder | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 19 245 | 65 294 | 145 810 |
| Soliditet (%) | 92,4 % | 83,8 % | 70,8 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har minskat 2 år i rad, från 500 tkr (2023) till 186 tkr (2025).
- Årets resultat blev en förlust på 103 tkr, en nettomarginal på −55,7 %. 2 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 92,4 % vid årets slut, upp från 70,8 % (2023).
- Omsättningen var högre än hos 25 % av bolagen med samma huvudbransch, annan förlagsverksamhet, utom utgivning av programvara (SNI 58190). Se de största bolagen i branschen
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
3 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Sundbyberg
Andra registrerade bolag med säte i Sundbyberg.
- 08 Betong i Sthlm ABAB
- 08 Däckhotell ABAB
- 08 Invest Förvaltning ABAB
- 1 TOUCH RECORDS ABAB
- 1,1 Impact ABAB
- 1001 Innovations ABAB
- 120ft Factory ABAB
- 13K0 ABAB