Aktivt företag
Evion Borås Möten AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-08
Bolaget ska arrangera konferenser, kongresser, mässor, event och andra möten. Bolaget ska även driva restaurang, café och cateringverksamhet och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 27 november 2017
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 82300 Arrangemang av kongresser och mässor
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Allégatan 4
- Postnummer & ort
- 50332 BORÅS
- Registrerat namn
- Evion Borås Möten ABReg 2017-11-27
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
8,6 mkr
▼ 14,9 %Årets resultat
88 tkr
▲ 133,0 %Tillgångar
3,0 mkr
▲ 24,7 %Eget kapital
521 tkr
▲ 20,4 %Soliditet
17,4 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
7
Medelantal
Kassa & bank
934 tkr
▲ 65,3 %Totala skulder
2,4 mkr
▲ 26,9 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 8 642 732 | 10 152 288 | 13 761 329 | 8 522 654 | 5 923 205 |
| Övriga externa kostnader | 3 379 760 | 4 114 582 | 5 090 548 | - | - |
| Personalkostnader | 3 537 716 | 5 111 590 | 5 278 411 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 89 682 | −901 791 | 1 365 249 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 88 484 | −867 012 | 1 253 737 | 1 374 819 | 55 518 |
| Resultat före skatt | 88 484 | −268 012 | 938 737 | - | - |
| Årets resultat | 88 484 | −268 012 | 743 649 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 3 002 438 | 2 407 264 | 5 711 882 | - | - |
| Kassa & bank | 933 774 | 564 787 | 1 890 683 | - | - |
| Summa tillgångar | 3 002 438 | 2 407 264 | 5 711 882 | - | - |
| Eget kapital | 521 499 | 433 015 | 1 451 027 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 2 390 939 | 1 884 249 | 3 571 855 | - | - |
| Soliditet (%) | 17,4 % | 18,0 % | 33,7 % | 24,7 % | 10,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen har minskat 2 år i rad, från 13,8 mkr (2022) till 8,6 mkr (2024).
- Årets resultat blev en vinst på 88 tkr, en nettomarginal på 1,0 %. 2 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 17,4 % vid årets slut, ned från 24,7 % (2021).
- Omsättningen var högre än hos 89 % av bolagen med samma huvudbransch, arrangemang av kongresser och mässor (SNI 82300). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
1,0 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
1,0 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−14,9 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
+9,9 % per år
2020 till 2024
Avkastning på eget kapital
17,0 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,26
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,2 mkr
7 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-15
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-05-09
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-04-09
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-02-21
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-04-26
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Borås
Andra registrerade bolag med säte i Borås.
- 033 Tech Group ABAB
- 100 % Rosa ABAB
- 101 Rvk Holding ABAB
- 11 Station Road Holding ABAB
- 11SALES ABAB
- 1585 Konsult ABAB
- 1999 Associates ABAB
- 3 Pro Invest ABAB