Aktivt företag
Evion Hotell Borås AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-04
Bolaget ska bedriva hotell och restaurangverksamhet och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 10 december 2015
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 55103 Hotellverksamhet utan restaurangrörelse
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Sandgärdsgatan 25
- Postnummer & ort
- 50334 BORÅS
- Registrerat namn
- Evion Hotell Borås ABReg 2015-12-10
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
11,9 mkr
▼ 10,5 %Årets resultat
-839 tkr
▲ 15,2 %Tillgångar
2,9 mkr
▲ 38,8 %Eget kapital
96 tkr
▲ 248,5 %Soliditet
6,7 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
10
Medelantal
Kassa & bank
1,4 mkr
▲ 43,6 %Totala skulder
2,7 mkr
▲ 44,8 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 11 901 639 | 13 303 599 | 14 521 492 | 11 647 598 | 10 363 771 |
| Övriga externa kostnader | 6 000 153 | 6 756 081 | 7 222 162 | - | - |
| Personalkostnader | 5 357 674 | 5 897 230 | 5 590 371 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −1 013 341 | −1 147 603 | 204 235 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | −1 018 648 | −1 144 813 | 204 876 | −330 922 | −245 322 |
| Resultat före skatt | −838 648 | −988 813 | 38 090 | - | - |
| Årets resultat | −838 648 | −988 813 | 28 728 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 669 612 | 609 675 | 540 891 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 2 250 832 | 1 494 300 | 2 839 765 | - | - |
| Kassa & bank | 1 350 320 | 940 064 | 1 751 533 | - | - |
| Summa tillgångar | 2 920 444 | 2 103 975 | 3 380 656 | - | - |
| Eget kapital | 96 428 | −64 924 | 423 889 | - | - |
| Långfristiga skulder | 1 000 000 | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 1 697 408 | 1 862 291 | 2 494 159 | - | - |
| Soliditet (%) | 6,7 % | 8,5 % | 23,4 % | 21,6 % | 37,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen har minskat 2 år i rad, från 14,5 mkr (2022) till 11,9 mkr (2024).
- Årets resultat blev en förlust på 839 tkr, en nettomarginal på −7,0 %. 1 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 6,7 % vid årets slut, ned från 21,6 % (2021).
- Omsättningen var högre än hos 85 % av bolagen med samma huvudbransch, hotellverksamhet utan restaurangrörelse (SNI 55103). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−8,5 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−7,0 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−10,5 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
+3,5 % per år
2020 till 2024
Balanslikviditet
1,33
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,2 mkr
10 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-10
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-05-09
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-04-09
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-03-11
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-04-26
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Borås
Andra registrerade bolag med säte i Borås.
- 033 Tech Group ABAB
- 100 % Rosa ABAB
- 101 Rvk Holding ABAB
- 11 Station Road Holding ABAB
- 11SALES ABAB
- 1585 Konsult ABAB
- 1999 Associates ABAB
- 3 Pro Invest ABAB