Evko Aktiebolag
Översikt
Aktiebolagets verksamhet ska vara att arrangera event såsom kickoffer, jakter, teambildning och konferenser och konsulting inom jord- och skogsbruk, fastigheter och jakt samt därmed förenlig verksamhet. Bolaget ska även bedriva handel med värdepapper samt viss försäljning av viltkött från de egna jakterna
- Registrerat
- 8 april 2008
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 70200 Konsultverksamhet avseende företags organisation
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Postnummer & ort
- 60336 NORRKÖPING
- Registrerat namn
- Evko AktiebolagReg 2008-04-08
- Registrerat namn
- ViltpåsenReg 2014-12-17
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2022| Nyckeltal | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 10 013 963 | 4 083 327 | 2 606 500 | 1 775 717 | 1 982 000 |
| Övriga externa kostnader | 1 935 718 | 1 757 087 | 1 467 864 | 1 127 804 | - |
| Personalkostnader | 1 994 691 | 1 478 802 | 1 099 989 | 764 418 | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 4 777 611 | 650 616 | −911 346 | −717 861 | - |
| Resultat e. fin. poster | 4 430 382 | 573 065 | 1 420 646 | −735 156 | 250 000 |
| Resultat före skatt | 1 430 382 | 1 523 065 | 4 269 841 | 3 344 | - |
| Årets resultat | 1 083 605 | 1 208 028 | 3 872 981 | 406 | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 8 177 595 | 7 550 948 | 8 462 807 | 5 395 488 | - |
| Omsättningstillgångar | 1 498 285 | 3 462 728 | 2 940 559 | 479 706 | - |
| Kassa & bank | 1 213 615 | 1 938 134 | 2 813 435 | 328 189 | - |
| Summa tillgångar | 9 675 880 | 11 013 676 | 11 403 366 | 5 875 194 | - |
| Eget kapital | 3 964 080 | 4 880 475 | 4 472 448 | 599 467 | - |
| Långfristiga skulder | 1 443 734 | 1 858 133 | 3 875 000 | 4 235 000 | - |
| Kortfristiga skulder | 2 250 066 | 2 857 068 | 2 437 918 | 1 040 727 | - |
| Soliditet (%) | 58,0 % | 55,0 % | 44,0 % | 10,0 % | 57,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2022- Omsättningen har ökat 3 år i rad, från 1,8 mkr (2019) till 10,0 mkr (2022).
- Årets resultat blev en vinst på 1,1 mkr, en nettomarginal på 10,8 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 4 åren.
- Soliditeten var 58,0 % vid årets slut, upp från 10,0 % (2019).
- De kortfristiga skulderna var större än omsättningstillgångarna (balanslikviditet 0,67).
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
6 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Norrköping
Andra registrerade bolag med säte i Norrköping.
- (a) Little Mandarin HandelsbolagHB
- 011 Allservice ABAB
- 0524 Invest ABAB
- 1 A Lindalens Omsorg i Norrköping ABAB
- 1 EL ABAB
- 1/2 portion ABAB
- 10 KL Konsultlager ABAB
- 2 B Curious ABAB