Aktivt företag

Excellent Stansteknik Aktiebolag

AB Org.nr 5561356626
← Tillbaka

Översikt

Uppdaterad 2026-05-11

Bolaget har till föremål för sin verksamhet att idka plåtbearbetning och därmed sammanhängande tillverkning och försäljning av detaljer till verkstadsindustrin samt äga och förvalta lös och fast egendom och därmed förenlig verksamhet.

Registrerat
14 maj 1970
Juridisk form (SCB)
Övriga aktiebolag · 49
Bransch (SNI)
SNI 25530 Metallegoarbeten
Registreringsland
Sverige
Verksam (SCB)
Ja
Gatuadress
Rödvedsvägen 8
Postnummer & ort
80598 GÄVLE
Registrerat namn
Excellent Stansteknik AktiebolagReg 1996-04-16

Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning

Ekonomisk översikt

Bokslut 2024
Omsättning
35,8 mkr
▼ 17,1 %
Årets resultat
-42 tkr
▼ 103,6 %
Tillgångar
21,3 mkr
▼ 14,8 %
Eget kapital
5,5 mkr
▼ 0,8 %
Soliditet
33,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
18
Medelantal
Kassa & bank
746 kr
▼ 59,6 %
Totala skulder
13,8 mkr
▼ 0,5 %
Nyckeltal 2024202320222021
Resultaträkning
Nettoomsättning 35 767 589 43 146 669 47 257 000 42 089 000
Övriga externa kostnader 6 048 711 5 502 076 - -
Personalkostnader 10 584 979 10 525 328 - -
Avskrivningar - - - -
Rörelseresultat −2 963 645 2 204 313 - -
Resultat e. fin. poster −3 642 342 1 485 103 1 403 000 1 086 000
Resultat före skatt −42 342 1 485 103 - -
Årets resultat −42 342 1 173 395 - -
Balansräkning
Anläggningstillgångar 11 056 858 11 958 401 - -
Omsättningstillgångar 10 257 476 13 064 824 - -
Kassa & bank 746 1 846 - -
Summa tillgångar 21 314 334 25 023 225 - -
Eget kapital 5 454 331 5 496 673 - -
Långfristiga skulder 6 772 257 8 065 211 - -
Kortfristiga skulder 7 043 746 5 817 341 - -
Soliditet (%) 33,0 % 40,0 % 31,0 % 26,0 %

Analys av ekonomin

Bokslut 2024
  • Omsättningen har minskat 2 år i rad, från 47,3 mkr (2022) till 35,8 mkr (2024).
  • Årets resultat blev en förlust på 42 tkr, en nettomarginal på −0,1 %.
  • Soliditeten var 33,0 % vid årets slut, upp från 26,0 % (2021).
  • Omsättningen var högre än hos 95 % av bolagen med samma huvudbransch, metallegoarbeten (SNI 25530). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−8,3 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−0,1 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−17,1 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
−5,3 % per år
2021 till 2024
Avkastning på eget kapital
−0,8 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,46
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
2,0 mkr
18 anställda i snitt

Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.

Jämför Excellent Stansteknik Aktiebolag med andra bolag →

Årsredovisningar

Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.

Uppdaterad 2026-05-15

3 årsredovisning(ar)

Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-07-02 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-02-06 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-01-31 Format: application/zip
Ladda ner

Domännamn

Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.

Hitta online

Sök efter detta företag på andra plattformar.

Fler företag i Gävle

Andra registrerade bolag med säte i Gävle.

Alla företag i Gävle →