Aktivt företag
Exciscope AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-13
Bolaget ska bedriva utveckling, tillverkning och försäljning av röntgensystem och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 30 november 2019
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 26600 Tillverkning av strålningsutrustning samt elektromedicinsk och elektroterapeutisk utrustning
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Jan Stenbecks Torg 17
- C/o
- Excillum AB
- Postnummer & ort
- 16440 KISTA
- Registrerat namn
- Exciscope ABReg 2019-11-30
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
1,6 mkr
▼ 92,6 %Årets resultat
-25,0 mkr
▼ 4058,4 %Tillgångar
2,7 mkr
▼ 90,9 %Eget kapital
-2,7 mkr
▼ 120,0 %Soliditet
-100,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
10
Medelantal
Kassa & bank
602 tkr
▼ 93,6 %Totala skulder
5,5 mkr
▼ 66,8 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 1 644 695 | 22 271 760 | 182 873 | 64 938 | 10 000 |
| Övriga externa kostnader | 4 982 066 | 5 746 118 | 3 229 712 | 2 915 350 | 819 936 |
| Personalkostnader | 9 628 883 | 9 050 826 | 6 581 889 | 3 264 054 | 604 539 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −22 124 535 | −508 805 | −7 897 385 | −4 172 420 | −1 017 134 |
| Resultat e. fin. poster | −22 123 771 | −753 145 | −8 028 284 | −4 175 005 | −1 017 134 |
| Resultat före skatt | −22 123 771 | −753 145 | −8 028 284 | −4 175 005 | −1 017 134 |
| Årets resultat | −24 993 771 | −601 045 | −6 378 046 | −3 325 010 | −799 467 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 1 705 290 | 12 797 466 | 11 230 270 | 6 868 613 | 1 641 273 |
| Omsättningstillgångar | 1 041 554 | 17 516 763 | 16 932 638 | 3 299 410 | 10 315 207 |
| Kassa & bank | 601 837 | 9 395 395 | 2 665 006 | 2 931 628 | 9 752 166 |
| Summa tillgångar | 2 746 844 | 30 314 229 | 28 162 908 | 10 168 023 | 11 956 480 |
| Eget kapital | −2 746 226 | 13 745 952 | 10 847 377 | 6 975 522 | 10 300 533 |
| Långfristiga skulder | 875 000 | 10 825 000 | 1 833 333 | 2 000 000 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 4 618 070 | 5 743 277 | 15 482 198 | 1 192 501 | 1 655 947 |
| Soliditet (%) | -100,0 % | 45,3 % | 38,5 % | 68,6 % | 86,2 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen minskade med 92,6 % jämfört med 2023, till 1,6 mkr.
- Årets resultat blev en förlust på 25,0 mkr. Samtliga de senaste 5 åren har slutat med förlust.
- Det egna kapitalet var negativt vid årets slut (−2,7 mkr), det vill säga skulderna översteg tillgångarna.
- De kortfristiga skulderna var större än omsättningstillgångarna (balanslikviditet 0,23).
Omsättningstillväxt
−92,6 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
+199,9 % per år
2022 till 2024
Balanslikviditet
0,23
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
164 tkr
10 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-20
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-06-18
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-06-14
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-06-22
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-06-21
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Kista
Andra registrerade bolag med säte i Kista.
- 0x01 Consulting ABAB
- 0xC2 ABAB
- 24ren ABAB
- 3GNS Properties ABAB
- 4atoms IT ABAB
- 4stars invest ABAB
- 52:ans VVS & Fastighetsservice ABAB
- 6G AI SWEDEN ABAB