Aktivt företag

EXKLUSIV GRANIT & MARMOR VALLENTUNA AB

AB Org.nr 5591734354
← Tillbaka

Översikt

Uppdaterad 2026-06-10

Bolaget ska bedriva import, export och försäljning av sten samt tillverkning av stenprodukter till privatpersoner och företag samt därmed förenlig verksamhet.

Registrerat
1 oktober 2018
Juridisk form (SCB)
Övriga aktiebolag · 49
Bransch (SNI)
SNI 23701 Huggning, formning och slutlig bearbetning av sten för byggnadsändamål
Registreringsland
Sverige
Verksam (SCB)
Ja
Gatuadress
Vargmötesvägen 16 C
Postnummer & ort
18630 VALLENTUNA
Registrerat namn
EXKLUSIV GRANIT & MARMOR VALLENTUNA ABReg 2018-12-27

Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning

Ekonomisk översikt

Bokslut 2024
Omsättning
1,5 mkr
▼ 10,4 %
Årets resultat
112 tkr
▲ 131,5 %
Tillgångar
161 tkr
▲ 13,9 %
Eget kapital
29 tkr
▲ 105,0 %
Soliditet
17,8 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
63 tkr
▲ 384,3 %
Totala skulder
133 tkr
▼ 81,6 %
Nyckeltal 20242023202220212020
Resultaträkning
Nettoomsättning 1 528 703 1 706 639 2 176 113 1 545 645 915 876
Övriga externa kostnader 443 381 465 418 505 748 450 213 385 041
Personalkostnader 45 826 266 327 143 494 0 240
Avskrivningar - - - - -
Rörelseresultat 149 095 −346 693 −271 825 −208 782 −133 953
Resultat e. fin. poster 143 317 −352 628 −273 027 −210 726 −135 626
Resultat före skatt 143 317 −352 628 −273 027 −210 726 −135 626
Årets resultat 112 084 −356 294 −273 027 −210 726 −131 960
Balansräkning
Anläggningstillgångar 0 12 000 30 200 48 400 66 600
Omsättningstillgångar 161 265 129 592 239 442 293 369 312 473
Kassa & bank 62 975 13 003 106 135 10 130 60 831
Summa tillgångar 161 265 141 592 269 642 341 769 379 073
Eget kapital 28 696 −578 388 −222 093 50 933 50 659
Långfristiga skulder 11 273 530 188 356 141 179 935 294 559
Kortfristiga skulder 121 296 189 792 135 594 110 901 33 855
Soliditet (%) 17,8 % -408,5 % -82,4 % 15,0 % 13,0 %

Analys av ekonomin

Bokslut 2024
  • Omsättningen har minskat 2 år i rad, från 2,2 mkr (2022) till 1,5 mkr (2024).
  • Årets resultat blev en vinst på 112 tkr, en nettomarginal på 7,3 %. 1 av de senaste 5 åren har slutat med vinst.
  • Soliditeten var 17,8 % vid årets slut.
  • Omsättningen var högre än hos 25 % av bolagen med samma huvudbransch, huggning, formning och slutlig bearbetning av sten för byggnadsändamål (SNI 23701). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
9,8 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
7,3 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−10,4 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
+13,7 % per år
2020 till 2024
Balanslikviditet
1,33
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,5 mkr
1 anställd i snitt

Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.

Jämför EXKLUSIV GRANIT & MARMOR VALLENTUNA AB med andra bolag →

Årsredovisningar

Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.

Uppdaterad 2026-06-18

6 årsredovisning(ar)

Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-07-21 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-07-31 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-08-17 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-07-04 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-06-21 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2019-12-31)
Registrerad: 2020-09-07 Format: application/zip
Ladda ner

Domännamn

Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.

Hitta online

Sök efter detta företag på andra plattformar.

Fler företag i Vallentuna

Andra registrerade bolag med säte i Vallentuna.

Alla företag i Vallentuna →