Aktivt företag
Explorator AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-12
Bolaget skall bedriva styckning, rökning, tillverkning samt försäljning av charkuteriprodukter. Utbildnings- och eventverksamhet inom jakt och skytte. Försäljning av resor inom jakt. Konsultverksamhet inom IT, logistik och ledningssystem, samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 23 maj 2019
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 10130 Charkuteri- och annan köttvarutillverkning
- Bransch (SNI)
- SNI 01700 Jakt och stödverksamhet i anslutning härtill
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Lohäradsvägen 263
- Postnummer & ort
- 76172 NORRTÄLJE
- Registrerat namn
- Explorator ABReg 2019-05-23
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
202 tkr
▼ 5,2 %Årets resultat
-7 tkr
▲ 78,4 %Tillgångar
357 tkr
▲ 30,3 %Eget kapital
159 tkr
▼ 4,5 %Soliditet
44,6 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
176 tkr
▲ 16,1 %Totala skulder
198 tkr
▲ 84,3 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 201 820 | 212 899 | 225 469 | 216 290 | 307 411 |
| Övriga externa kostnader | 143 833 | 135 236 | 45 065 | 54 926 | - |
| Personalkostnader | 0 | 6 043 | - | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 4 823 | −32 109 | 84 880 | 66 845 | - |
| Resultat e. fin. poster | −7 454 | −34 492 | 44 179 | 43 643 | −41 919 |
| Resultat före skatt | −7 454 | −34 492 | 44 179 | 43 643 | - |
| Årets resultat | −7 454 | −34 492 | 44 179 | 43 643 | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 75 069 | 24 740 | 79 000 | 151 500 | - |
| Omsättningstillgångar | 281 922 | 249 164 | 342 313 | 411 718 | - |
| Kassa & bank | 176 099 | 151 688 | 209 732 | 321 579 | - |
| Summa tillgångar | 356 991 | 273 904 | 421 313 | 563 218 | - |
| Eget kapital | 159 052 | 166 506 | 200 998 | 156 818 | - |
| Långfristiga skulder | 150 824 | 68 949 | 122 699 | 307 699 | - |
| Kortfristiga skulder | 47 115 | 38 449 | 97 616 | 98 701 | - |
| Soliditet (%) | 44,6 % | 60,8 % | 47,7 % | 27,8 % | 15,9 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har minskat 2 år i rad, från 225 tkr (2023) till 202 tkr (2025).
- Årets resultat blev en förlust på 7 tkr, en nettomarginal på −3,7 %. 2 av de senaste 4 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 44,6 % vid årets slut, upp från 27,8 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 6,0 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 10 % av bolagen med samma huvudbransch, charkuteri- och annan köttvarutillverkning (SNI 10130). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
2,4 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−3,7 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−5,2 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
−10,0 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
−4,7 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
5,98
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
202 tkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-19
3 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Norrtälje
Andra registrerade bolag med säte i Norrtälje.
- 08 Stockholm Holding ABAB
- 10/24 Revision ABAB
- 16bit ABAB
- 1PayRoll ABAB
- 24h Marketing ABAB
- 2L Norrtälje ABAB
- 381 Entreprenad ABAB
- 4 Work Yrkeskläder Norrtälje ABAB