Aktivt företag
Expoma Reklam i Stockholm AB
Översikt
Bolaget skall bedriva reklamateljéverksamhet och konsultverksamhet inom IT-branschen.
- Registrerat
- 14 januari 1963
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 73119 Övrig reklamverksamhet
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Margretebergsvägen 9
- Postnummer & ort
- 13239 SALTSJÖ-BOO
- Registrerat namn
- Expoma Reklam i Stockholm ABReg 2009-02-27
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
639 tkr
▼ 59,8 %Årets resultat
47 tkr
▼ 16,6 %Tillgångar
3,4 mkr
▲ 30,6 %Eget kapital
255 tkr
▲ 22,7 %Soliditet
8,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
3,0 mkr
▲ 98,4 %Totala skulder
3,1 mkr
▲ 31,3 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 639 412 | 1 591 704 | 1 450 328 | 1 754 000 | 377 000 |
| Övriga externa kostnader | 40 693 | 37 939 | 51 458 | - | - |
| Personalkostnader | 214 766 | 672 166 | 888 457 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 25 401 | 40 609 | 11 400 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 47 243 | 56 631 | 11 549 | 9 000 | −183 000 |
| Resultat före skatt | 47 243 | 56 631 | 11 549 | - | - |
| Årets resultat | 47 243 | 56 631 | 11 549 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 3 370 653 | 2 580 320 | 2 244 608 | - | - |
| Kassa & bank | 3 048 711 | 1 536 584 | 782 594 | - | - |
| Summa tillgångar | 3 370 653 | 2 580 320 | 2 244 608 | - | - |
| Eget kapital | 255 395 | 208 152 | 151 521 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 3 115 258 | 2 372 168 | 2 093 087 | - | - |
| Soliditet (%) | 8,0 % | 8,0 % | 7,0 % | 6,0 % | 12,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen minskade med 59,8 % jämfört med 2024, till 639 tkr.
- Årets resultat blev en vinst på 47 tkr, en nettomarginal på 7,4 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 8,0 % vid årets slut.
- Omsättningen var högre än hos 45 % av bolagen med samma huvudbransch, övrig reklamverksamhet (SNI 73119). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
4,0 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
7,4 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−59,8 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+14,1 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
18,5 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,08
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
639 tkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
5 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-06-30
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-06-22
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-06-28
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-07-12
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-06-30
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Saltsjö-Boo
Andra registrerade bolag med säte i Saltsjö-Boo.
- 08 Bil Hammarby Sjöstad ABAB
- 08 Plattsättarna ABAB
- 170 Mediahouse ABAB
- 19 Glas Bar & Matsal ABAB
- 20 Penslar ABAB
- 20ten Invest ABAB
- 2DFK1 ABAB
- 2J's Investments ABAB