Aktivt företag

Extremeclothing Europe Aktiebolag

AB Org.nr 5591460737
← Tillbaka

Översikt

Uppdaterad 2026-06-08

Tillverkning och försäljning av kläder och accessoarer.

Registrerat
22 januari 2018
Juridisk form (SCB)
Övriga aktiebolag · 49
Bransch (SNI)
SNI 14210 Tillverkning av gång- och ytterkläder
Bransch (SNI)
SNI 47712 Detaljhandel via internet eller postorder med kläder
Registreringsland
Sverige
Verksam (SCB)
Ja
Gatuadress
Box 517
Postnummer & ort
61110 NYKÖPING
Registrerat namn
Extremeclothing Europe AktiebolagReg 2018-01-22

Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning

Ekonomisk översikt

Bokslut 2024
Omsättning
193 tkr
▼ 57,4 %
Årets resultat
-226 tkr
▼ 408,9 %
Tillgångar
666 tkr
▲ 15,2 %
Eget kapital
-321 tkr
▼ 237,2 %
Soliditet
-48,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
0
Medelantal
Kassa & bank
274 tkr
▲ 48,8 %
Totala skulder
987 tkr
▲ 46,7 %
Nyckeltal 20242023202220212020
Resultaträkning
Nettoomsättning 192 812 452 603 879 746 1 228 043 1 090 933
Övriga externa kostnader 347 052 394 019 768 874 816 403 595 712
Personalkostnader - - 0 13 142 39 426
Avskrivningar - - - - -
Rörelseresultat −213 072 −24 774 −54 751 −41 614 61 560
Resultat e. fin. poster −225 943 −44 400 −75 439 −53 931 50 529
Resultat före skatt −225 943 −44 400 −75 439 −53 931 50 529
Årets resultat −225 943 −44 400 −75 439 −53 931 42 404
Balansräkning
Anläggningstillgångar 23 416 23 416 22 834 176 466 179 035
Omsättningstillgångar 642 176 554 114 450 288 338 309 361 003
Kassa & bank 273 895 184 054 73 575 5 692 32 683
Summa tillgångar 665 592 577 530 473 122 514 775 540 038
Eget kapital −321 189 −95 246 −50 847 24 592 78 524
Långfristiga skulder 1 1 1 115 241 145 599
Kortfristiga skulder 986 780 672 775 523 968 374 942 315 915
Soliditet (%) -48,0 % -16,0 % -11,0 % 5,0 % 15,0 %

Analys av ekonomin

Bokslut 2024
  • Omsättningen har minskat 3 år i rad, från 1,2 mkr (2021) till 193 tkr (2024).
  • Årets resultat blev en förlust på 226 tkr, en nettomarginal på −117,2 %. 1 av de senaste 5 åren har slutat med vinst.
  • Det egna kapitalet var negativt vid årets slut (−321 tkr), det vill säga skulderna översteg tillgångarna.
  • De kortfristiga skulderna var större än omsättningstillgångarna (balanslikviditet 0,65).
  • Omsättningen var högre än hos 16 % av bolagen med samma huvudbransch, tillverkning av gång- och ytterkläder (SNI 14210). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−110,5 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−117,2 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−57,4 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
−35,2 % per år
2020 till 2024
Balanslikviditet
0,65
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder

Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.

Jämför Extremeclothing Europe Aktiebolag med andra bolag →

Årsredovisningar

Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.

Uppdaterad 2026-06-16

7 årsredovisning(ar)

Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-07-12 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-07-26 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-07-28 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-09-07 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-07-05 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2019-12-31)
Registrerad: 2020-07-08 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2018-12-31)
Registrerad: 2019-07-17 Format: application/zip
Ladda ner

Domännamn

Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.

Hitta online

Sök efter detta företag på andra plattformar.

Fler företag i Nyköping

Andra registrerade bolag med säte i Nyköping.

Alla företag i Nyköping →