Aktivt företag
Eyeballers AB
Översikt
Bolaget ska bedriva konsultverksamhet inom e-sport såsom deltagande vid tävlingar inom datorspel och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 16 februari 2022
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 93199 Annan sportverksamhet
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Box 1
- Postnummer & ort
- 77525 KRYLBO
- Registrerat namn
- Eyeballers ABReg 2022-03-28
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
1,9 mkr
▲ 9,1 %Årets resultat
-733 tkr
▲ 13,9 %Tillgångar
732 tkr
▼ 36,0 %Eget kapital
260 tkr
▼ 73,8 %Soliditet
35,5 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
84 tkr
▼ 62,1 %Totala skulder
472 tkr
▲ 213,4 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 1 862 487 | 1 707 201 | 2 730 978 | 1 860 207 |
| Övriga externa kostnader | 2 546 643 | 2 538 239 | 2 529 768 | - |
| Personalkostnader | 8 350 | 4 433 | 2 700 | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −731 194 | −847 036 | 179 820 | - |
| Resultat e. fin. poster | −732 933 | −850 847 | 179 631 | 288 322 |
| Resultat före skatt | −732 933 | −850 847 | 179 631 | - |
| Årets resultat | −732 933 | −850 847 | 122 516 | - |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 732 402 | 1 143 650 | 1 116 122 | - |
| Kassa & bank | 84 015 | 221 886 | 123 137 | - |
| Summa tillgångar | 732 402 | 1 143 650 | 1 116 122 | - |
| Eget kapital | 259 944 | 992 877 | 383 724 | - |
| Långfristiga skulder | 200 000 | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 272 458 | 150 773 | 732 398 | - |
| Soliditet (%) | 35,5 % | 86,8 % | 34,4 % | 46,4 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen ökade med 9,1 % jämfört med 2024, till 1,9 mkr.
- Årets resultat blev en förlust på 733 tkr, en nettomarginal på −39,4 %. 1 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 35,5 % vid årets slut, ned från 46,4 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,7 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 79 % av bolagen med samma huvudbransch, annan sportverksamhet (SNI 93199). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−39,3 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−39,4 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+9,1 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
−17,4 % per år
2023 till 2025
Avkastning på eget kapital
−282,0 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,69
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-06-30
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-06-24
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-05-02
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-06-29
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Krylbo
Andra registrerade bolag med säte i Krylbo.
- 2Par ABAB
- 3SV Avesta ABAB
- A&C restaurangkonsult ABAB
- AB Karl Hedin SågverkAB
- AB SolutistAB
- AB Svenska BridgeförlagetAB
- Åby Dataredovisning AktiebolagAB
- ACW Expandera ABAB