Aktivt företag
Eyedocimed AB
Översikt
Bolaget skall bedriva medicinsk konsultation, medicinsk estetik och kirurgi, medicinsk verksamhet samt bedriva marknadsföring och eventplanering. Valutahandel och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 27 september 2022
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 86221 Specialistläkarverksamhet inom öppenvård, på sjukhus
- Bransch (SNI)
- SNI 86222 Specialistläkarverksamhet inom öppenvård, ej på sjukhus
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Hamngatan 22A
- Postnummer & ort
- 17266 SUNDBYBERG
- Registrerat namn
- Eyedocimed ABReg 2022-10-19
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
521 tkr
▼ 7,1 %Årets resultat
132 tkr
▼ 0,1 %Tillgångar
492 tkr
▼ 28,7 %Eget kapital
341 tkr
▼ 15,6 %Soliditet
69,3 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
376 tkr
▼ 25,8 %Totala skulder
151 tkr
▼ 47,3 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||
| Nettoomsättning | 520 764 | 560 312 | 3 872 |
| Övriga externa kostnader | 229 521 | 106 576 | 136 235 |
| Personalkostnader | 96 915 | 281 866 | 120 904 |
| Avskrivningar | - | - | - |
| Rörelseresultat | 170 990 | 171 870 | −253 267 |
| Resultat e. fin. poster | 169 851 | 172 210 | −253 267 |
| Resultat före skatt | 169 851 | 172 210 | −253 267 |
| Årets resultat | 132 193 | 132 271 | −317 383 |
| Balansräkning | |||
| Anläggningstillgångar | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 492 378 | 690 955 | 501 947 |
| Kassa & bank | 375 502 | 506 100 | 389 952 |
| Summa tillgångar | 492 378 | 690 955 | 501 947 |
| Eget kapital | 341 339 | 404 397 | 272 126 |
| Långfristiga skulder | 0 | −8 500 | −8 500 |
| Kortfristiga skulder | 151 039 | 295 058 | 238 321 |
| Soliditet (%) | 69,3 % | 58,5 % | 54,2 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen minskade med 7,1 % jämfört med 2024, till 521 tkr.
- Årets resultat blev en vinst på 132 tkr, en nettomarginal på 25,4 %. 2 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 69,3 % vid årets slut, upp från 54,2 % (2023).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 3,3 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 52 % av bolagen med samma huvudbransch, specialistläkarverksamhet inom öppenvård, på sjukhus (SNI 86221). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
32,8 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
25,4 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−7,1 %
2024 till 2025
Avkastning på eget kapital
38,7 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
3,26
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
521 tkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
3 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-07-09
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-04-03
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-03-05
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Sundbyberg
Andra registrerade bolag med säte i Sundbyberg.
- 08 Betong i Sthlm ABAB
- 08 Däckhotell ABAB
- 08 Invest Förvaltning ABAB
- 1 TOUCH RECORDS ABAB
- 1,1 Impact ABAB
- 1001 Innovations ABAB
- 120ft Factory ABAB
- 13K0 ABAB