Aktivt företag
F Helanders Måleri AB
Översikt
Föremålet för boalgets verksamhet är att utföra ut- och invändiga målerientreprenad, samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 28 januari 2015
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 43341 Måleriarbeten
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Åkervägen 34B
- Postnummer & ort
- 68143 KRISTINEHAMN
- Registrerat namn
- F Helanders Måleri ABReg 2015-02-27
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
1,4 mkr
▲ 18,9 %Årets resultat
356 tkr
▲ 11,5 %Tillgångar
2,2 mkr
▲ 0,5 %Eget kapital
1,8 mkr
▲ 14,5 %Soliditet
87,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
1,5 mkr
▲ 5,7 %Totala skulder
255 tkr
▼ 23,9 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 1 402 468 | 1 179 477 | 1 316 721 | 1 528 000 | 971 000 |
| Övriga externa kostnader | 91 481 | 90 055 | 98 364 | - | - |
| Personalkostnader | 766 693 | 751 461 | 723 622 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 298 404 | 164 206 | 359 454 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 309 377 | 185 211 | 378 275 | 564 000 | 245 000 |
| Resultat före skatt | 449 377 | 407 011 | 337 422 | - | - |
| Årets resultat | 355 845 | 319 247 | 265 615 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 633 351 | 611 816 | 590 281 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 1 559 006 | 1 569 599 | 1 523 284 | - | - |
| Kassa & bank | 1 470 469 | 1 391 234 | 1 430 471 | - | - |
| Summa tillgångar | 2 192 357 | 2 181 415 | 2 113 565 | - | - |
| Eget kapital | 1 827 528 | 1 596 683 | 1 402 436 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 254 829 | 334 732 | 239 329 | - | - |
| Soliditet (%) | 87,0 % | 82,0 % | 84,0 % | 80,0 % | 78,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen ökade med 18,9 % jämfört med 2024, till 1,4 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 356 tkr, en nettomarginal på 25,4 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 87,0 % vid årets slut, upp från 80,0 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 6,1 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 44 % av bolagen med samma huvudbransch, måleriarbeten (SNI 43341). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
21,3 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
25,4 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+18,9 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+9,6 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
19,5 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
6,12
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,4 mkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
3 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-04-21
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-02-24
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-06-04
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Kristinehamn
Andra registrerade bolag med säte i Kristinehamn.
- 2808 ABAB
- 4Systems ABAB
- A & B FÖRETAGSSERVICE HANDELSBOLAGHB
- A-K Medical ABAB
- A. Lidén Invest ABAB
- A.J. Snickeri HandelsbolagHB
- A&H Garage ABAB
- Å&L Fastigheter ABAB