F Husagent AB
Översikt
Bolaget skall bedriva verksamhet är försäljning av nyproducerade hus, äga och förvalta fastigheter, köp och försäljning av tomtmark, byggnadssnickeriarbeten, fastighets- relaterade stödtjänster, konsultuppdrag inom försäljning, säkerhet och bemanning och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 27 september 2018
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 68310 Förmedling avseende fastighetsverksamhet
- Bransch (SNI)
- SNI 43320 Byggnadssnickeriarbeten
- Bransch (SNI)
- SNI 80010 Bevakningsverksamhet och privat säkerhetsverksamhet
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Postnummer & ort
- 19269 SOLLENTUNA
- Registrerat namn
- F Husagent ABReg 2018-10-15
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 1 758 809 | 2 018 713 | 2 651 946 | 2 052 333 | 1 831 476 |
| Övriga externa kostnader | 613 346 | 478 153 | 775 414 | - | - |
| Personalkostnader | 732 218 | 815 143 | 934 758 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 386 757 | 631 654 | 887 751 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 384 149 | 629 197 | 887 329 | 670 341 | 509 496 |
| Resultat före skatt | 384 149 | 629 197 | 887 329 | - | - |
| Årets resultat | 297 065 | 494 179 | 696 271 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 680 000 | 560 000 | 433 718 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 618 618 | 635 203 | 1 036 513 | - | - |
| Kassa & bank | 172 628 | 385 218 | 967 474 | - | - |
| Summa tillgångar | 1 298 618 | 1 195 203 | 1 470 231 | - | - |
| Eget kapital | 909 323 | 952 257 | 779 079 | - | - |
| Långfristiga skulder | 0 | 2 215 | 1 885 | - | - |
| Kortfristiga skulder | 389 295 | 240 731 | 689 267 | - | - |
| Soliditet (%) | 70,0 % | 79,7 % | 53,0 % | 73,2 % | 75,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har minskat 2 år i rad, från 2,7 mkr (2023) till 1,8 mkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 297 tkr, en nettomarginal på 16,9 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 70,0 % vid årets slut.
- Omsättningen var högre än hos 59 % av bolagen med samma huvudbransch, förmedling avseende fastighetsverksamhet (SNI 68310). Se de största bolagen i branschen
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
7 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Sollentuna
Andra registrerade bolag med säte i Sollentuna.
- 08 Ställningsmontage ABAB
- 1 Valley ABAB
- 10D Transformation ABAB
- 110 Procent Konsult ABAB
- 129 Media ABAB
- 12P Management Holding ABAB
- 1501 Family Office ABAB
- 1982 Game Consulting ABAB