Aktivt företag
Fabeo AB
Översikt
Uppdaterad 2026-05-06
Aktiebolaget ska bedriva auktionsverksamhet, försäljning och förmedling av inventarier, maskiner och fordon samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 31 mars 2022
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 46610 Partihandel med jordbruksmaskiner och jordbruksutrustning
- Bransch (SNI)
- SNI 46630 Partihandel med gruv-, bygg- och anläggningsmaskiner
- Bransch (SNI)
- SNI 47920 Förmedling avseende specialiserad detaljhandel
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Lamellgatan 10
- Postnummer & ort
- 26135 LANDSKRONA
- Registrerat namn
- Fabeo ABReg 2022-03-31
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
9,1 mkr
▼ 55,5 %Årets resultat
-626 tkr
▲ 89,1 %Tillgångar
8,2 mkr
▲ 42,8 %Eget kapital
412 tkr
▼ 3,9 %Soliditet
5,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
6
Medelantal
Totala skulder
7,8 mkr
▲ 46,6 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 9 100 572 | 20 465 854 | 14 651 604 | 1 422 168 |
| Övriga externa kostnader | 3 912 263 | 4 646 067 | 6 125 606 | 3 485 391 |
| Personalkostnader | 5 470 313 | 5 391 076 | 6 126 432 | 3 308 769 |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −624 000 | −5 738 266 | −7 910 709 | −5 380 552 |
| Resultat e. fin. poster | −625 921 | −5 750 587 | −7 952 911 | −5 382 982 |
| Resultat före skatt | −625 921 | −5 750 587 | −7 952 911 | −5 382 982 |
| Årets resultat | −625 921 | −5 750 587 | −7 952 911 | −5 382 982 |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | 379 283 | 593 693 | 768 583 | 815 833 |
| Omsättningstillgångar | 7 802 242 | 5 134 254 | 6 125 839 | 4 571 863 |
| Kassa & bank | - | - | - | - |
| Summa tillgångar | 8 181 525 | 5 727 947 | 6 894 422 | 5 387 696 |
| Eget kapital | 411 599 | 428 520 | 279 107 | 54 018 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 7 769 926 | 5 299 427 | 6 615 315 | 5 333 678 |
| Soliditet (%) | 5,0 % | 7,5 % | 4,0 % | 1,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen minskade med 55,5 % jämfört med 2024, till 9,1 mkr.
- Årets resultat blev en förlust på 626 tkr, en nettomarginal på −6,9 %. Samtliga de senaste 4 åren har slutat med förlust.
- Soliditeten var 5,0 % vid årets slut.
- Omsättningen var högre än hos 68 % av bolagen med samma huvudbransch, partihandel med jordbruksmaskiner och jordbruksutrustning (SNI 46610). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−6,9 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−6,9 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−55,5 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
−21,2 % per år
2023 till 2025
Avkastning på eget kapital
−152,1 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,00
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,5 mkr
6 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-05-04
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-03-21
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-07-16
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-07-06
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-04-26
Format: application/zip
EU-varumärken
Registrerade varumärken kopplade till detta företag.
Uppdaterad 2026-09-13
1 varumärke(n) · 1 registrerade
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Landskrona
Andra registrerade bolag med säte i Landskrona.
- 1413 Bryggkultur ABAB
- 2 Touch Beauty Lounge ABAB
- 261 Consulting ABAB
- 261 Ekonomi ABAB
- 261 Invest ABAB
- 261 Solutions ABAB
- 2Boman ABAB
- 2cureX ABAB