Aktivt företag
Facilitate Partner AB
Översikt
- Konsultverksamhet inom organisations- och ledarskapsutveckling. - Design, utveckling, produktion och försäljning av kläder och inredningsartiklar.
- Registrerat
- 8 september 2009
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 47712 Detaljhandel via internet eller postorder med kläder
- Bransch (SNI)
- SNI 71121 Teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik
- Bransch (SNI)
- SNI 70200 Konsultverksamhet avseende företags organisation
- Bransch (SNI)
- SNI 74110 Industridesign och modedesign
- Bransch (SNI)
- SNI 81100 Fastighetsrelaterad stödverksamhet
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Postnummer & ort
- 83796 UNDERSÅKER
- Registrerat namn
- Facilitate Partner ABReg 2009-09-08
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
1,3 mkr
▼ 3,0 %Årets resultat
-37 tkr
▼ 171,6 %Tillgångar
855 tkr
▲ 15,5 %Eget kapital
479 tkr
▼ 7,2 %Soliditet
56,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
-460 kr
▼ 101,0 %Totala skulder
376 tkr
▲ 67,8 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 1 282 978 | 1 323 029 | 1 633 914 | 1 568 000 | 1 776 000 |
| Övriga externa kostnader | 448 315 | 485 502 | 511 815 | - | - |
| Personalkostnader | 678 255 | 791 049 | 551 140 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −25 742 | 50 390 | 253 824 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | −37 258 | 69 654 | 286 659 | 25 000 | 151 000 |
| Resultat före skatt | −37 258 | 69 654 | 286 659 | - | - |
| Årets resultat | −37 258 | 52 062 | 224 429 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 854 612 | 739 929 | 680 382 | - | - |
| Kassa & bank | −460 | 47 935 | 115 024 | - | - |
| Summa tillgångar | 854 612 | 739 929 | 680 382 | - | - |
| Eget kapital | 478 528 | 515 787 | 463 725 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 376 084 | 224 142 | 216 657 | - | - |
| Soliditet (%) | 56,0 % | 69,7 % | 68,2 % | 48,4 % | 39,1 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har minskat 2 år i rad, från 1,6 mkr (2023) till 1,3 mkr (2025).
- Årets resultat blev en förlust på 37 tkr, en nettomarginal på −2,9 %. 2 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 56,0 % vid årets slut, upp från 48,4 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,3 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 77 % av bolagen med samma huvudbransch, detaljhandel via internet eller postorder med kläder (SNI 47712). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−2,0 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−2,9 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−3,0 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
−7,8 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
−7,8 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,27
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,3 mkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
7 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-07-29
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-07-31
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-07-04
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-07-19
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-05-01
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-04-17
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2019-12-31)
Registrerad: 2020-07-28
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Undersåker
Andra registrerade bolag med säte i Undersåker.
- 2:1 ARK ABAB
- 4legs4life ABAB
- 84codes ABAB
- 84root ABAB
- 9-Line ABAB
- AB 76 KVADRAT PlusAB
- ÅBB uthyrning ABAB
- Ackehed Bygg och Entreprenad ABAB