Aktivt företag
Fågelstedt Kommunikation AB
Översikt
Bolaget skall bedriva konsulttjänster inom kommunikation, media och PR samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 31 oktober 2012
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 73300 PR och kommunikation
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Postnummer & ort
- 12048 ENSKEDE GÅRD
- Registrerat namn
- Fågelstedt Kommunikation ABReg 2012-10-31
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
1,7 mkr
▲ 41,8 %Årets resultat
345 tkr
▲ 42,1 %Tillgångar
710 tkr
▲ 95,7 %Eget kapital
544 tkr
▲ 173,1 %Soliditet
77,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
406 tkr
▲ 48,6 %Totala skulder
167 tkr
▲ 1,7 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 1 705 850 | 1 202 815 | 1 469 797 | 783 487 | 840 682 |
| Övriga externa kostnader | 238 133 | 134 713 | 114 794 | - | - |
| Personalkostnader | 1 021 205 | 855 650 | 866 249 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 446 512 | 200 583 | 486 798 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 444 493 | 308 051 | 487 061 | 221 767 | 145 917 |
| Resultat före skatt | 444 493 | 308 051 | 487 061 | - | - |
| Årets resultat | 344 616 | 242 533 | 383 079 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 405 355 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 710 294 | 362 878 | 681 919 | - | - |
| Kassa & bank | 406 183 | 273 399 | 279 352 | - | - |
| Summa tillgångar | 710 294 | 362 878 | 1 087 274 | - | - |
| Eget kapital | 543 683 | 199 067 | 856 534 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 166 611 | 163 811 | 230 740 | - | - |
| Soliditet (%) | 77,0 % | 55,0 % | 79,0 % | 82,0 % | 89,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen ökade med 41,8 % jämfört med 2024, till 1,7 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 345 tkr, en nettomarginal på 20,2 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 77,0 % vid årets slut.
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 4,3 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 79 % av bolagen med samma huvudbransch, pr och kommunikation (SNI 73300). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
26,2 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
20,2 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+41,8 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+19,4 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
63,4 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
4,26
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,7 mkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
7 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-01-06
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-01-05
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-01-03
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-01-08
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-01-02
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-01-06
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2019-12-31)
Registrerad: 2020-02-28
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Enskede Gård
Andra registrerade bolag med säte i Enskede Gård.
- 0X0A Holding ABAB
- 4 On The Floor ABAB
- A P Mill Consulting HandelsbolagHB
- Acro Media Group ABAB
- AH Webbmedia ABAB
- Ahlqvist Studio och Media ABAB
- Aktiebolaget FNITTER & CompanyAB
- Aktiro ABAB