Aktivt företag
FaGr Sälgen 14 AB
Översikt
Förvaltning och uthyrning av bostäder och lokaler.
- Registrerat
- 13 februari 2019
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 68201 Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Gäddviksvägen 52
- Postnummer & ort
- 95432 GAMMELSTAD
- Registrerat namn
- FaGr Sälgen 14 ABReg 2019-02-13
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
455 tkr
▲ 13,8 %Årets resultat
86 tkr
▲ 172,9 %Tillgångar
2,7 mkr
▲ 2,8 %Eget kapital
219 tkr
▲ 64,4 %Soliditet
8,2 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
306 tkr
▲ 29,4 %Totala skulder
2,5 mkr
▼ 0,5 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 454 639 | 399 344 | 353 322 | 315 000 | 296 000 |
| Övriga externa kostnader | 244 996 | 234 187 | 206 902 | - | - |
| Personalkostnader | - | - | - | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 166 738 | 122 252 | 103 515 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 111 604 | 41 378 | 22 088 | −28 000 | 28 000 |
| Resultat före skatt | 111 604 | 41 378 | 22 088 | - | - |
| Årets resultat | 85 661 | 31 387 | 19 149 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 2 362 820 | 2 357 725 | 2 374 363 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 317 852 | 249 060 | 209 803 | - | - |
| Kassa & bank | 306 302 | 236 708 | 209 831 | - | - |
| Summa tillgångar | 2 680 672 | 2 606 785 | 2 584 166 | - | - |
| Eget kapital | 218 734 | 133 073 | 101 686 | - | - |
| Långfristiga skulder | 2 294 700 | 2 331 060 | 2 367 420 | - | - |
| Kortfristiga skulder | 167 238 | 142 652 | 115 060 | - | - |
| Soliditet (%) | 8,2 % | 5,1 % | 3,9 % | 3,1 % | 4,2 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har ökat 5 år i rad, från 287 tkr (2020) till 455 tkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 86 tkr, en nettomarginal på 18,8 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 8,2 % vid årets slut, upp från 3,1 % (2022).
- Omsättningen var högre än hos 32 % av bolagen med samma huvudbransch, uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder (SNI 68201). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
36,7 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
18,8 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+13,8 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+11,3 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
39,2 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,90
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
6 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-02-15
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-03-03
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-03-12
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-02-27
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-06-22
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-03-22
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Gammelstad
Andra registrerade bolag med säte i Gammelstad.
- A Couple ABAB
- AB Charlotte LindmarkAB
- Abeth ABAB
- Acala ABAB
- Aira Consulting ABAB
- Aksin Förvaltning ABAB
- Aktab Sverige ABAB
- Aktiebolaget Björn och AlmirAB