Aktivt företag
Falagrett AB
Översikt
Bolaget ska erbjuda organisationer och företag digitala tjänster för hantering av certifikat som styrker kompetens, samt erbjuda konsulttjänster inom verksamhetsutveckling. Äga, köpa, förvalta och sälja värdepapper, fast och lös egendom samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 3 maj 2022
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 63100 Datainfrastruktur, databehandling, hosting o.d.
- Bransch (SNI)
- SNI 85690 Övrig stödverksamhet för utbildningsväsendet
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Kyrkgatan 76
- Postnummer & ort
- 83134 ÖSTERSUND
- Registrerat namn
- Falagrett ABReg 2023-07-05
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
305 tkr
▲ 26,6 %Årets resultat
-2,3 mkr
▼ 800,5 %Tillgångar
11,2 mkr
▲ 13,9 %Eget kapital
2,9 mkr
▼ 22,9 %Soliditet
25,6 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
2
Medelantal
Kassa & bank
57 tkr
▲ 1967,4 %Totala skulder
8,3 mkr
▲ 36,3 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||
| Nettoomsättning | 304 806 | 240 734 | 10 803 |
| Övriga externa kostnader | 2 722 545 | 5 171 087 | - |
| Personalkostnader | 1 747 168 | 2 287 503 | - |
| Avskrivningar | - | - | - |
| Rörelseresultat | −3 021 381 | −3 366 877 | - |
| Resultat e. fin. poster | −3 022 789 | −3 658 261 | −6 290 067 |
| Resultat före skatt | −2 291 289 | 327 110 | - |
| Årets resultat | −2 291 289 | 327 110 | - |
| Balansräkning | |||
| Anläggningstillgångar | 10 835 548 | 9 693 266 | - |
| Omsättningstillgångar | 352 727 | 131 004 | - |
| Kassa & bank | 57 122 | 2 763 | - |
| Summa tillgångar | 11 188 275 | 9 824 270 | - |
| Eget kapital | 2 869 242 | 3 722 851 | - |
| Långfristiga skulder | 8 006 884 | 4 891 730 | - |
| Kortfristiga skulder | 312 149 | 1 209 689 | - |
| Soliditet (%) | 25,6 % | 37,9 % | 54,7 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen ökade med 26,6 % jämfört med 2024, till 305 tkr.
- Årets resultat blev en förlust på 2,3 mkr, en nettomarginal på −751,7 %.
- Soliditeten var 25,6 % vid årets slut, ned från 54,7 % (2023).
- Omsättningen var högre än hos 37 % av bolagen med samma huvudbransch, datainfrastruktur, databehandling, hosting o.d. (SNI 63100). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−991,2 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−751,7 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+26,6 %
2024 till 2025
Avkastning på eget kapital
−79,9 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,13
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
152 tkr
2 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-06-16
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-04-30)
Registrerad: 2025-11-24
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-04-30)
Registrerad: 2024-11-12
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-04-30)
Registrerad: 2023-10-10
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Östersund
Andra registrerade bolag med säte i Östersund.
- 1 Way 2 Travel ABAB
- 11:an Grill & Kiosk ABAB
- 1280 keramikstudio Östersund ABAB
- 1stPractice Östersund ABAB
- 24 Invest ABAB
- 24:7 Vaktförmedling Norrland ABAB
- 29 Dental ABAB
- 2Thaidal ABAB