Aktivt företag
Fallängetorp AB
Översikt
Bolagets verksamhet är att bedriva boende i vandrarhem och stuga samt turistaktiviteter i naturen
- Registrerat
- 20 september 1991
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 55201 Vandrarhemsverksamhet
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Fallänge 106
- Postnummer & ort
- 77596 KRYLBO
- Registrerat namn
- Fallängetorp ABReg 2006-02-27
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
899 tkr
▲ 1,4 %Årets resultat
10 tkr
▲ 105,6 %Tillgångar
1,2 mkr
▼ 12,7 %Eget kapital
492 tkr
▲ 2,1 %Soliditet
42,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
34 tkr
▼ 31,5 %Totala skulder
678 tkr
▼ 21,0 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 898 829 | 886 664 | 1 317 854 | 1 077 000 | 1 038 000 |
| Övriga externa kostnader | 247 832 | 326 394 | 329 365 | - | - |
| Personalkostnader | 582 746 | 525 336 | 474 769 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 71 369 | −111 479 | 207 113 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 10 316 | −183 609 | 143 704 | 223 000 | 130 000 |
| Resultat före skatt | 10 316 | −183 609 | 143 704 | - | - |
| Årets resultat | 10 316 | −183 609 | 124 666 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 490 739 | 345 699 | 184 930 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 679 340 | 994 641 | 1 164 497 | - | - |
| Kassa & bank | 33 667 | 49 167 | 214 494 | - | - |
| Summa tillgångar | 1 170 079 | 1 340 340 | 1 349 427 | - | - |
| Eget kapital | 491 803 | 481 486 | 665 096 | - | - |
| Långfristiga skulder | 532 594 | 656 730 | 330 501 | - | - |
| Kortfristiga skulder | 145 682 | 202 124 | 353 830 | - | - |
| Soliditet (%) | 42,0 % | 36,0 % | 49,0 % | 48,0 % | 35,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen ökade med 1,4 % jämfört med 2024, till 899 tkr.
- Årets resultat blev en vinst på 10 tkr, en nettomarginal på 1,1 %. 2 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 42,0 % vid årets slut, ned från 48,0 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 4,7 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 38 % av bolagen med samma huvudbransch, vandrarhemsverksamhet (SNI 55201). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
7,9 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
1,1 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+1,4 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
−3,5 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
2,1 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
4,66
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
899 tkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
5 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-06-01
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-06-13
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-06-11
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-06-15
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-06-14
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Krylbo
Andra registrerade bolag med säte i Krylbo.
- 2Par ABAB
- 3SV Avesta ABAB
- A&C restaurangkonsult ABAB
- AB Karl Hedin SågverkAB
- AB SolutistAB
- AB Svenska BridgeförlagetAB
- Åby Dataredovisning AktiebolagAB
- ACW Expandera ABAB