Aktivt företag
Falu Ekonomi & Revision AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-05
Bolaget ska bedriva revisionsverksamhet, tillhandahålla redovisningstjänster och ekonomisk rådgivning, samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 28 juni 2016
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 69202 Revision
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Kaserngården 6
- Postnummer & ort
- 79140 FALUN
- Registrerat namn
- Falu Ekonomi & Revision ABReg 2016-09-12
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
5,9 mkr
▲ 16,0 %Årets resultat
626 tkr
▲ 9,9 %Tillgångar
1,7 mkr
▼ 25,2 %Eget kapital
1,1 mkr
▲ 2,4 %Soliditet
65,2 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
3
Medelantal
Kassa & bank
701 tkr
▼ 57,3 %Totala skulder
598 tkr
▼ 50,3 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 5 863 221 | 5 053 343 | 3 761 000 | 3 458 000 |
| Övriga externa kostnader | 2 070 257 | 1 559 570 | - | - |
| Personalkostnader | 3 001 086 | 2 771 823 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 791 878 | 722 050 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 794 998 | 727 981 | 986 000 | 603 000 |
| Resultat före skatt | 794 998 | 727 981 | - | - |
| Årets resultat | 626 497 | 569 957 | - | - |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 1 718 436 | 2 298 225 | - | - |
| Kassa & bank | 700 965 | 1 640 740 | - | - |
| Summa tillgångar | 1 718 436 | 2 298 225 | - | - |
| Eget kapital | 1 120 092 | 1 093 595 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 598 344 | 1 204 630 | - | - |
| Soliditet (%) | 65,2 % | 47,6 % | 52,6 % | 55,1 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har ökat 3 år i rad, från 3,5 mkr (2022) till 5,9 mkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 626 tkr, en nettomarginal på 10,7 %.
- Soliditeten var 65,2 % vid årets slut, upp från 55,1 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,9 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 83 % av bolagen med samma huvudbransch, revision (SNI 69202). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
13,5 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
10,7 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+16,0 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+19,2 % per år
2022 till 2025
Avkastning på eget kapital
55,9 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,87
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
2,0 mkr
3 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-12
2 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Falun
Andra registrerade bolag med säte i Falun.
- 08 innovation group ABAB
- 100 Procent Proffs Trä & Byggvaror ABAB
- 10Ben ABAB
- 12Aima ABAB
- 1337 Måleri ABAB
- 1337 Sourcing ABAB
- 1st Brandskydd Syd ABAB
- 22 Åndberg Bil ABAB