Aktivt företag
Falu Flis AB
Översikt
Bolaget skall utföra flisning och transporter ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 31 juli 1995
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 16260 Tillverkning av fasta bränslen av vegetabilisk biomassa
- Bransch (SNI)
- SNI 46649 Partihandel med diverse andra maskiner och diverse annan utrustning
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Timmervägen 9
- Postnummer & ort
- 79162 FALUN
- Registrerat namn
- Falu Flis ABReg 1998-01-15
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2022Omsättning
6,8 mkr
▲ 8,1 %Årets resultat
708 tkr
▲ 462,3 %Tillgångar
5,2 mkr
▼ 9,6 %Eget kapital
1,5 mkr
▲ 93,6 %Soliditet
28,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
5
Medelantal
Kassa & bank
475 tkr
▲ 540,4 %Totala skulder
3,8 mkr
▼ 25,1 %| Nyckeltal | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 6 805 446 | 6 293 146 | 5 619 074 | 6 360 000 | 5 991 000 |
| Övriga externa kostnader | 3 645 019 | 3 081 623 | 2 608 485 | - | - |
| Personalkostnader | 1 982 933 | 1 937 617 | 1 486 620 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 786 619 | 241 774 | 337 848 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 708 000 | 126 000 | 199 000 | −188 000 | −90 000 |
| Resultat före skatt | - | - | - | - | - |
| Årets resultat | 707 737 | 125 864 | 199 011 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 4 151 224 | 4 863 955 | 5 960 036 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 1 087 965 | 932 589 | 593 580 | - | - |
| Kassa & bank | 474 880 | 74 149 | 91 805 | - | - |
| Summa tillgångar | 5 239 189 | 5 796 544 | 6 553 616 | - | - |
| Eget kapital | 1 463 513 | 755 776 | 629 912 | - | - |
| Långfristiga skulder | 1 690 843 | 2 577 668 | 3 413 139 | - | - |
| Kortfristiga skulder | 2 084 833 | 2 463 099 | 2 510 566 | - | - |
| Soliditet (%) | 28,0 % | 13,0 % | 10,0 % | 6,0 % | - |
Analys av ekonomin
Bokslut 2022- Omsättningen har ökat 2 år i rad, från 5,6 mkr (2020) till 6,8 mkr (2022).
- Årets resultat blev en vinst på 708 tkr, en nettomarginal på 10,4 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 28,0 % vid årets slut, upp från 6,0 % (2019).
- De kortfristiga skulderna var större än omsättningstillgångarna (balanslikviditet 0,52).
Rörelsemarginal
11,6 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
10,4 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+8,1 %
2021 till 2022
Genomsnittlig tillväxt
+3,2 % per år
2018 till 2022
Avkastning på eget kapital
48,4 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
0,52
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,4 mkr
5 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-05-29
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-06-08
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-06-19
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-06-15
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Falun
Andra registrerade bolag med säte i Falun.
- 1337 Måleri ABAB
- 14N ABAB
- 198cm Konsult ABAB
- 2030ABC Consulting & Capital ABAB
- 2255 Car Detail ABAB
- 24Robot ABAB
- 2QT ABAB
- 3 étoiles Suede ABAB