Aktivt företag
Falu Naprapat Poliklinik AB
Översikt
Bolaget ska bedriva fysikalisk behandling enligt naprapati och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 24 november 2020
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 86950 Fysioterapeutisk verksamhet
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Slaggatan 36
- Postnummer & ort
- 79170 FALUN
- Registrerat namn
- Falu Naprapat Poliklinik ABReg 2020-11-24
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2026Omsättning
587 tkr
▼ 8,1 %Årets resultat
-20 tkr
▼ 12,3 %Tillgångar
104 tkr
▼ 14,8 %Eget kapital
86 tkr
▼ 18,9 %Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
100 tkr
▼ 3,9 %Totala skulder
18 tkr
▲ 13,4 %| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 587 239 | 638 779 | 703 750 | 669 550 |
| Övriga externa kostnader | 118 093 | 145 734 | 151 375 | - |
| Personalkostnader | 489 803 | 507 523 | 500 148 | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −20 657 | −19 753 | 52 227 | - |
| Resultat e. fin. poster | −20 140 | −17 940 | 53 224 | - |
| Resultat före skatt | −20 140 | −17 940 | 53 224 | - |
| Årets resultat | −20 140 | −17 940 | 41 419 | - |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 104 103 | 122 125 | 164 047 | - |
| Kassa & bank | 99 656 | 103 655 | 136 723 | - |
| Summa tillgångar | 104 103 | 122 125 | 164 047 | 84 |
| Eget kapital | 86 179 | 106 319 | 124 259 | - |
| Långfristiga skulder | 3 365 | 3 365 | 0 | - |
| Kortfristiga skulder | 14 559 | 12 441 | 39 788 | - |
| Soliditet (%) | - | 87,1 % | 75,8 % | 57,3 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2026- Omsättningen har minskat 2 år i rad, från 704 tkr (2024) till 587 tkr (2026).
- Årets resultat blev en förlust på 20 tkr, en nettomarginal på −3,4 %. 1 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 7,2 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 25 % av bolagen med samma huvudbransch, fysioterapeutisk verksamhet (SNI 86950). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−3,5 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−3,4 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−8,1 %
2025 till 2026
Genomsnittlig tillväxt
−4,3 % per år
2023 till 2026
Balanslikviditet
7,15
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
587 tkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
3 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2026-04-30)
Registrerad: 2026-09-04
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-04-30)
Registrerad: 2025-08-22
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-04-30)
Registrerad: 2024-06-03
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Falun
Andra registrerade bolag med säte i Falun.
- 1337 Måleri ABAB
- 14N ABAB
- 198cm Konsult ABAB
- 2030ABC Consulting & Capital ABAB
- 2255 Car Detail ABAB
- 24Robot ABAB
- 2QT ABAB
- 3 étoiles Suede ABAB