Aktivt företag

Falugruppen arkitektkontor AB

AB Org.nr 5569547622
← Tillbaka

Översikt

Uppdaterad 2026-07-12

Aktiebolaget ska bedriva arkitektverksamhet, byggnadsplanering och samhällsplanering samt därmed förenlig verksamhet.

Registrerat
16 december 2013
Juridisk form (SCB)
Övriga aktiebolag · 49
Bransch (SNI)
SNI 71110 Arkitektverksamhet
Registreringsland
Sverige
Verksam (SCB)
Ja
Gatuadress
Åsgatan 12
Postnummer & ort
79171 FALUN
Registrerat namn
Falugruppen arkitektkontor ABReg 2013-12-16

Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning

Ekonomisk översikt

Bokslut 2025
Omsättning
9,0 mkr
▼ 11,0 %
Årets resultat
580 tkr
▼ 37,0 %
Tillgångar
2,9 mkr
▼ 11,8 %
Eget kapital
768 tkr
▼ 30,7 %
Soliditet
54,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
9
Medelantal
Kassa & bank
1,3 mkr
▼ 17,5 %
Totala skulder
1,1 mkr
▼ 2,0 %
Nyckeltal 20252024202320222021
Resultaträkning
Nettoomsättning 8 965 809 10 069 068 10 697 043 9 829 000 11 796 000
Övriga externa kostnader 1 725 371 1 873 095 1 929 156 - -
Personalkostnader 6 530 477 6 890 222 6 750 547 - -
Avskrivningar - - - - -
Rörelseresultat 717 775 1 180 380 2 067 198 - -
Resultat e. fin. poster 720 881 1 179 519 2 064 861 835 000 2 450 000
Resultat före skatt 744 127 1 179 519 2 064 861 - -
Årets resultat 579 923 919 797 1 625 203 - -
Balansräkning
Anläggningstillgångar 83 017 129 667 176 756 - -
Omsättningstillgångar 2 802 390 3 141 347 4 053 718 - -
Kassa & bank 1 260 427 1 527 750 2 674 869 - -
Summa tillgångar 2 885 407 3 271 014 4 230 474 - -
Eget kapital 767 719 1 107 796 1 812 999 - -
Långfristiga skulder - - - - -
Kortfristiga skulder 1 117 688 1 139 972 1 394 229 - -
Soliditet (%) 54,0 % 59,0 % 62,0 % 40,0 % 51,0 %

Analys av ekonomin

Bokslut 2025
  • Omsättningen har minskat 2 år i rad, från 10,7 mkr (2023) till 9,0 mkr (2025).
  • Årets resultat blev en vinst på 580 tkr, en nettomarginal på 6,5 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
  • Soliditeten var 54,0 % vid årets slut, upp från 40,0 % (2022).
  • Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,5 gånger om.
  • Omsättningen var högre än hos 95 % av bolagen med samma huvudbransch, arkitektverksamhet (SNI 71110). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
8,0 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
6,5 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−11,0 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
−6,6 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
75,5 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,51
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
996 tkr
9 anställda i snitt

Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.

Jämför Falugruppen arkitektkontor AB med andra bolag →

Årsredovisningar

Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.

Uppdaterad 2026-06-05

2 årsredovisning(ar)

Årsredovisning (period t.o.m. 2025-08-31)
Registrerad: 2025-12-10 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-08-31)
Registrerad: 2024-12-18 Format: application/zip
Ladda ner

Domännamn

Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.

Hitta online

Sök efter detta företag på andra plattformar.

Fler företag i Falun

Andra registrerade bolag med säte i Falun.

Alla företag i Falun →