Aktivt företag
Falun Borlänge Golfklubb AB
Översikt
Bolaget ska bedriva drift av golfanläggning och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 5 november 2014
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 93112 Drift av golfbanor
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Storgården 10
- Postnummer & ort
- 79193 FALUN
- Registrerat namn
- Falun Borlänge Golfklubb ABReg 2015-03-11
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
7,8 mkr
▼ 8,8 %Årets resultat
472 tkr
▲ 211,9 %Tillgångar
3,6 mkr
▼ 15,0 %Eget kapital
101 tkr
▲ 127,3 %Soliditet
2,8 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
4
Medelantal
Kassa & bank
110 tkr
▼ 39,0 %Totala skulder
3,5 mkr
▼ 24,0 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 7 815 495 | 8 568 301 | 8 253 000 | 6 622 000 |
| Övriga externa kostnader | 3 326 590 | 3 400 318 | - | - |
| Personalkostnader | 2 439 926 | 3 243 728 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 563 670 | −306 514 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 472 376 | −422 015 | −1 109 000 | −6 000 |
| Resultat före skatt | 472 376 | −422 015 | - | - |
| Årets resultat | 472 376 | −422 015 | - | - |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | 2 659 861 | 3 095 723 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 955 345 | 1 156 711 | - | - |
| Kassa & bank | 110 359 | 180 934 | - | - |
| Summa tillgångar | 3 615 206 | 4 252 434 | - | - |
| Eget kapital | 101 334 | −371 042 | - | - |
| Långfristiga skulder | 634 932 | 927 084 | - | - |
| Kortfristiga skulder | 2 878 940 | 3 696 392 | - | - |
| Soliditet (%) | 2,8 % | -8,7 % | 1,1 % | 27,5 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen minskade med 8,8 % jämfört med 2024, till 7,8 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 472 tkr, en nettomarginal på 6,0 %.
- Soliditeten var 2,8 % vid årets slut, ned från 27,5 % (2022).
- De kortfristiga skulderna var större än omsättningstillgångarna (balanslikviditet 0,33).
- Omsättningen var högre än hos 59 % av bolagen med samma huvudbransch, drift av golfbanor (SNI 93112). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
7,2 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
6,0 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−8,8 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+5,7 % per år
2022 till 2025
Avkastning på eget kapital
466,2 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
0,33
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
2,0 mkr
4 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
1 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-06-24
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Falun
Andra registrerade bolag med säte i Falun.
- 1337 Måleri ABAB
- 14N ABAB
- 198cm Konsult ABAB
- 2030ABC Consulting & Capital ABAB
- 2255 Car Detail ABAB
- 24Robot ABAB
- 2QT ABAB
- 3 étoiles Suede ABAB