FAMBRA AB
Översikt
Föremålet för bolagets verksamhet är handel med verktyg, maskiner och tjänster inom verkstads-, process- och underhållsindustri samt konsultationer inom företagsutveckling och kvalitetssäkring och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 15 juni 1992
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 46841 Partihandel med järnhandelsvaror
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Buregatan 1
- Postnummer & ort
- 44151 ALINGSÅS
- Registrerat namn
- FAMBRA ABReg 2005-08-17
- Registrerat namn
- CommodemusReg 1999-08-18
- Registrerat namn
- Swedish Torque Technology (STT)Reg 1999-08-18
- Registrerat namn
- NovaTork EuropeReg 2018-02-20
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2022| Nyckeltal | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 4 289 931 | 3 427 420 | 2 955 347 | 2 643 396 | 2 707 000 |
| Övriga externa kostnader | 742 147 | 609 169 | 675 547 | 585 880 | - |
| Personalkostnader | 755 452 | 580 219 | 470 764 | 494 525 | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 647 702 | 264 296 | 215 554 | 355 368 | - |
| Resultat e. fin. poster | 642 742 | 259 152 | 211 716 | 347 332 | 103 000 |
| Resultat före skatt | 474 542 | 190 452 | 154 716 | 347 332 | - |
| Årets resultat | 370 554 | 146 349 | 118 067 | 320 145 | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 34 219 | 10 838 | 16 257 | 21 676 | - |
| Omsättningstillgångar | 2 299 254 | 2 040 016 | 1 648 444 | 1 573 047 | - |
| Kassa & bank | 440 421 | 304 489 | 186 132 | 120 002 | - |
| Summa tillgångar | 2 333 473 | 2 050 854 | 1 664 701 | 1 594 723 | - |
| Eget kapital | 1 501 909 | 1 131 355 | 985 006 | 929 440 | - |
| Långfristiga skulder | 0 | 65 270 | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 537 664 | 728 529 | 622 695 | 665 283 | - |
| Soliditet (%) | 74,0 % | 60,0 % | 62,0 % | 58,0 % | 44,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2022- Omsättningen har ökat 3 år i rad, från 2,6 mkr (2019) till 4,3 mkr (2022).
- Årets resultat blev en vinst på 371 tkr, en nettomarginal på 8,6 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 4 åren.
- Soliditeten var 74,0 % vid årets slut, upp från 58,0 % (2019).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 4,3 gånger om.
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
3 årsredovisning(ar)
EU-varumärken
Registrerade varumärken kopplade till detta företag.
1 varumärke(n) · 1 registrerade
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Alingsås
Andra registrerade bolag med säte i Alingsås.
- 1:819 Fastighets ABAB
- 1Trade Group ABAB
- 2Pasn Holding ABAB
- 3P projekt ABAB
- 420 bygg & Inredning ABAB
- 49Books ABAB
- 4C Analysis ABAB
- 4E Analysis ABAB