Aktivt företag
Familjens vårdbolag AB
Översikt
Uppdaterad 2026-05-08
Bolaget ska bedriva konsultverksamhet inom vård och omsorg. Bolaget skall även vara verksamt inom skönhetsvård. Bolaget ska hyra ut sjuksköterska direkt till kund eller som underleverantör till befintliga bemanningsföretag. Samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 15 augusti 2023
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 87100 Boende med sjuksköterskevård
- Bransch (SNI)
- SNI 96220 Skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Dunmossvägen 4
- Postnummer & ort
- 75472 UPPSALA
- Registrerat namn
- Familjens vårdbolag ABReg 2024-01-31
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
687 tkr
Årets resultat
150 tkr
Tillgångar
427 tkr
Eget kapital
175 tkr
Soliditet
41,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
63 tkr
Totala skulder
252 tkr
| Nyckeltal | 2024 | 2023 |
|---|---|---|
| Resultaträkning | ||
| Nettoomsättning | 686 695 | - |
| Övriga externa kostnader | 43 877 | - |
| Personalkostnader | 565 761 | - |
| Avskrivningar | - | - |
| Rörelseresultat | 192 828 | 0 |
| Resultat e. fin. poster | 191 913 | 0 |
| Resultat före skatt | 191 913 | 0 |
| Årets resultat | 150 157 | 0 |
| Balansräkning | ||
| Anläggningstillgångar | - | - |
| Omsättningstillgångar | 427 331 | - |
| Kassa & bank | 63 013 | - |
| Summa tillgångar | 427 331 | - |
| Eget kapital | 175 157 | - |
| Långfristiga skulder | - | - |
| Kortfristiga skulder | 252 174 | - |
| Soliditet (%) | 41,0 % | - |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Årets resultat blev en vinst på 150 tkr, en nettomarginal på 21,9 %.
- Soliditeten var 41,0 % vid årets slut.
- Omsättningen var högre än hos 65 % av bolagen med samma huvudbransch, boende med sjuksköterskevård (SNI 87100). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
28,1 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
21,9 %
Årets resultat / omsättning
Avkastning på eget kapital
85,7 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,69
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
687 tkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-05-11
1 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-07-18
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Uppsala
Andra registrerade bolag med säte i Uppsala.
- + Est Productions ABAB
- 011STUDIO ABAB
- 018 Interiör & Design ABAB
- 018 Ventilation ABAB
- 018MÅLERI ABAB
- 02 Bygg & Fastighet ABAB
- 04 Grupp ABAB
- 1 Frisör Uppsala ABAB