Fåraboda Bi, Bär och Bönor AB
Översikt
Företaget ska bedriva pensionat för smådjur. Företaget ska bedriva handel med relevanta produkter inom smådjursverksamhet. Företaget ska bedriva gårdsbutik. Företaget kommer att bedriva handel med hönsfoder, halm och hö. Företaget ska bedriva biodling och försäljning av honung samt andra biprodukter. Företaget ska bedriva uthyrning av släpvagnar. Företaget kommer att tillhandahålla konsulttjänster inom hälsa och sjukvård samt inom försäljning och marknadsföring.
- Registrerat
- 29 mars 2022
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 01471 Äggproduktion (för försäljning)
- Bransch (SNI)
- SNI 01133 Odling av grönsaker (köksväxter) på friland
- Bransch (SNI)
- SNI 01250 Odling av andra frukter, bär samt nötter
- Bransch (SNI)
- SNI 47112 Livsmedelshandel med brett sortiment, ej varuhus eller stormarknad
- Bransch (SNI)
- SNI 70200 Konsultverksamhet avseende företags organisation
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Ignaberga-Attarp 7057
- C/o
- c/o Ronnie Mowide
- Postnummer & ort
- 28192 HÄSSLEHOLM
- Registrerat namn
- Fåraboda Bi, Bär och Bönor ABReg 2022-03-29
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||
| Nettoomsättning | 142 984 | 144 889 | 60 928 |
| Övriga externa kostnader | 24 144 | 33 453 | 11 561 |
| Personalkostnader | - | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - |
| Rörelseresultat | 92 187 | 79 125 | 34 878 |
| Resultat e. fin. poster | 92 657 | 79 725 | 34 913 |
| Resultat före skatt | 70 657 | 79 725 | 34 913 |
| Årets resultat | 55 961 | 63 048 | 27 730 |
| Balansräkning | |||
| Anläggningstillgångar | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 273 866 | 194 483 | 90 010 |
| Kassa & bank | 261 382 | 143 437 | 37 475 |
| Summa tillgångar | 273 866 | 194 483 | 90 010 |
| Eget kapital | 171 739 | 115 778 | 52 730 |
| Långfristiga skulder | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 80 127 | 78 705 | 37 280 |
| Soliditet (%) | 69,1 % | 59,5 % | 58,6 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen minskade med 1,3 % jämfört med 2023, till 143 tkr.
- Årets resultat blev en vinst på 56 tkr, en nettomarginal på 39,1 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 69,1 % vid årets slut, upp från 58,6 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 3,4 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 16 % av bolagen med samma huvudbransch, äggproduktion (för försäljning) (SNI 01471). Se de största bolagen i branschen
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
3 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Hässleholm
Andra registrerade bolag med säte i Hässleholm.
- 1A Avenyen ABAB
- 2 J Fastigheter ABAB
- 2Flow ABAB
- 2Flow Fastighet ABAB
- 2Flow Holding ABAB
- 4CON ABAB
- 4max ABAB
- A mek och rep ABAB