Aktivt företag

Farma Mia AB

AB Org.nr 5591296487
← Tillbaka

Översikt

Konsultverksamhet med uthyrning av personal samt headhunting till bolag inom läkemedelsindustri samt äga och förvalta fastigheter och värdepapper.

Registrerat
18 oktober 2017
Juridisk form (SCB)
Övriga aktiebolag · 49
Bransch (SNI)
SNI 78201 Personaluthyrning
Registreringsland
Sverige
Verksam (SCB)
Ja
Gatuadress
Bergavägen 24
Postnummer & ort
14169 HUDDINGE
Registrerat namn
Farma Mia ABReg 2017-10-18

Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning

Ekonomisk översikt

Bokslut 2024
Omsättning
5,2 mkr
▲ 30,4 %
Årets resultat
1,7 mkr
▲ 1362,6 %
Tillgångar
7,3 mkr
▲ 15,2 %
Eget kapital
6,3 mkr
▲ 30,0 %
Soliditet
90,9 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
753 tkr
▼ 80,4 %
Totala skulder
562 tkr
▲ 13,5 %
Nyckeltal 20242023202220212020
Resultaträkning
Nettoomsättning 5 199 918 3 986 662 3 121 541 2 276 304 3 502 659
Övriga externa kostnader 826 761 786 749 - - 293 453
Personalkostnader 871 981 750 439 - - 501 943
Avskrivningar - - - - -
Rörelseresultat 1 656 000 911 374 - - 2 789 892
Resultat e. fin. poster 1 662 559 313 230 2 174 003 1 537 783 2 786 479
Resultat före skatt 2 212 559 313 230 - - 2 096 479
Årets resultat 1 744 563 119 279 - - 1 646 600
Balansräkning
Anläggningstillgångar 5 231 915 0 - - -
Omsättningstillgångar 2 069 392 6 339 906 - - 5 898 797
Kassa & bank 752 836 3 837 592 - - 5 562 398
Summa tillgångar 7 301 307 6 339 906 - - 5 898 797
Eget kapital 6 259 328 4 814 765 - - 2 566 241
Långfristiga skulder - - - - -
Kortfristiga skulder 561 979 495 141 - - 2 152 556
Soliditet (%) 90,9 % 88,8 % 76,9 % 69,0 % 59,0 %

Analys av ekonomin

Bokslut 2024
  • Omsättningen har ökat 3 år i rad, från 2,3 mkr (2021) till 5,2 mkr (2024).
  • Årets resultat blev en vinst på 1,7 mkr, en nettomarginal på 33,5 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
  • Soliditeten var 90,9 % vid årets slut, upp från 69,0 % (2021).
  • Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 3,7 gånger om.
  • Omsättningen var högre än hos 85 % av bolagen med samma huvudbransch, personaluthyrning (SNI 78201). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
31,8 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
33,5 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+30,4 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
+10,4 % per år
2020 till 2024
Avkastning på eget kapital
27,9 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
3,68
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
5,2 mkr
1 anställd i snitt

Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).

Jämför Farma Mia AB med andra bolag →

Årsredovisningar

Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.

6 årsredovisning(ar)

Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-06-26 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-06-16 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-06-24 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-11-10 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-06-17 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-07-02 Format: application/zip

Domännamn

Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.

Hitta online

Sök efter detta företag på andra plattformar.

Topplistor

Bolag i samma bransch och län.

Fler företag i Huddinge

Andra registrerade bolag med säte i Huddinge.

Alla företag i Huddinge →