Aktivt företag
Fast Nordic AB
Översikt
Uppdaterad 2026-05-30
Fastighetsförvaltning och service fastighetsservice
- Registrerat
- 17 december 2013
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 68320 Annan fastighetsförmedling och fastighetsförvaltning på uppdrag
- Bransch (SNI)
- SNI 68310 Förmedling avseende fastighetsverksamhet
- Bransch (SNI)
- SNI 81210 Lokalvård
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Koltrastvägen 54
- Postnummer & ort
- 18351 TÄBY
- Registrerat namn
- Fast Nordic ABReg 2013-12-17
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
6,9 mkr
Årets resultat
-2,2 mkr
Tillgångar
8,0 mkr
▼ 7,3 %Eget kapital
50 tkr
▼ 0,0 %Soliditet
0,6 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
0
Medelantal
Kassa & bank
713 tkr
▲ 1210,4 %Totala skulder
7,9 mkr
▼ 7,3 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 6 900 000 | 0 | 85 612 | 299 829 | 197 311 |
| Övriga externa kostnader | 114 316 | 76 281 | 172 250 | 166 880 | 202 769 |
| Personalkostnader | - | 0 | 22 681 | 64 771 | −1 194 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −1 761 436 | −2 469 751 | −140 023 | 17 375 | −85 123 |
| Resultat e. fin. poster | −1 758 629 | −2 465 326 | −142 777 | 8 531 | −91 229 |
| Resultat före skatt | −1 758 629 | 0 | 2 255 | 8 531 | −91 229 |
| Årets resultat | −2 160 722 | 0 | 2 255 | 8 531 | −91 229 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 0 | 37 900 | 53 000 | 4 793 513 | 400 000 |
| Omsättningstillgångar | 7 975 034 | 8 560 923 | 6 881 493 | 181 974 | 120 963 |
| Kassa & bank | 713 495 | 54 448 | 930 322 | 58 289 | 5 172 |
| Summa tillgångar | 7 975 034 | 8 598 823 | 6 934 493 | 4 975 487 | 520 963 |
| Eget kapital | 50 000 | 50 001 | 50 001 | 47 746 | 39 215 |
| Långfristiga skulder | 6 468 380 | 8 449 101 | 0 | - | - |
| Kortfristiga skulder | 1 456 654 | 99 721 | 6 884 492 | 4 927 741 | 481 748 |
| Soliditet (%) | 0,6 % | 0,6 % | 0,7 % | 1,0 % | 8,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Årets resultat blev en förlust på 2,2 mkr, en nettomarginal på −31,3 %. 2 av de senaste 5 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 0,6 % vid årets slut.
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 5,5 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 92 % av bolagen med samma huvudbransch, annan fastighetsförmedling och fastighetsförvaltning på uppdrag (SNI 68320). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−25,5 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−31,3 %
Årets resultat / omsättning
Genomsnittlig tillväxt
+143,2 % per år
2020 till 2024
Balanslikviditet
5,47
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-05
3 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Täby
Andra registrerade bolag med säte i Täby.
- 065 INGCAP ABAB
- 08 Kommersiella Lokaler ABAB
- 10K Consulting ABAB
- 10X Ventures ABAB
- 11D Productions ABAB
- 11th Hour Consulting ABAB
- 1212 Holding ABAB
- 1416 Fastigheter och konferens ABAB