Aktivt företag
Fastighets AB Motorn
Översikt
Bolaget ska äga och förvalta fastigheter och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 26 januari 2021
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 68202 Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Hammarbacken 8
- Postnummer & ort
- 19181 SOLLENTUNA
- Registrerat namn
- Fastighets AB MotornReg 2021-04-07
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
2,3 mkr
▲ 0,9 %Årets resultat
1,2 mkr
▲ 19,3 %Tillgångar
9,3 mkr
▲ 18,0 %Eget kapital
2,3 mkr
▲ 116,3 %Soliditet
31,9 %
Eget kapital / tillgångar
Totala skulder
6,1 mkr
▼ 4,6 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 2 340 000 | 2 319 000 | 2 236 000 | 2 058 000 | 1 395 295 |
| Övriga externa kostnader | 189 000 | 214 000 | - | - | 27 530 |
| Personalkostnader | - | - | - | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 1 984 000 | 2 015 000 | - | - | 937 492 |
| Resultat e. fin. poster | 2 006 000 | 1 691 000 | 811 000 | 816 000 | 742 753 |
| Resultat före skatt | 1 526 000 | 1 273 000 | - | - | 572 753 |
| Årets resultat | 1 210 000 | 1 014 000 | - | - | 467 504 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 6 686 000 | 6 853 000 | - | - | 6 863 746 |
| Omsättningstillgångar | 2 599 000 | 1 016 000 | - | - | 9 929 345 |
| Kassa & bank | - | - | - | - | 364 189 |
| Summa tillgångar | 9 285 000 | 7 869 000 | 7 436 000 | 15 213 000 | 16 793 091 |
| Eget kapital | 2 250 000 | 1 040 000 | - | - | 492 504 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | 14 852 000 |
| Kortfristiga skulder | 6 117 000 | 6 411 000 | - | - | 1 278 587 |
| Soliditet (%) | 31,9 % | 17,4 % | 2,7 % | 1,6 % | 3,7 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har ökat 4 år i rad, från 1,4 mkr (2021) till 2,3 mkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 1,2 mkr, en nettomarginal på 51,7 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 31,9 % vid årets slut, upp från 1,6 % (2022).
- De kortfristiga skulderna var större än omsättningstillgångarna (balanslikviditet 0,42).
- Omsättningen var högre än hos 80 % av bolagen med samma huvudbransch, uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler (SNI 68202). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
84,8 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
51,7 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+0,9 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+13,8 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
53,8 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
0,42
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
3 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-06-12
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-01-10
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-04-14
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Sollentuna
Andra registrerade bolag med säte i Sollentuna.
- 08 Ställningsmontage ABAB
- 1 Valley ABAB
- 10D Transformation ABAB
- 110 Procent Konsult ABAB
- 129 Media ABAB
- 12P Management Holding ABAB
- 1501 Family Office ABAB
- 1982 Game Consulting ABAB