Aktivt företag
Fastighetsaktiebolaget I Pommer
Översikt
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva uthyrning av lokaler och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 18 december 1980
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 68203 Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Sätervägen 19
- Postnummer & ort
- 77634 HEDEMORA
- Registrerat namn
- Fastighetsaktiebolaget I PommerReg 1992-10-22
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
97 tkr
▲ 77,2 %Årets resultat
-282 tkr
▲ 23,3 %Tillgångar
1,6 mkr
▼ 9,6 %Eget kapital
543 tkr
▼ 34,2 %Soliditet
34,0 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
7 tkr
▼ 88,2 %Totala skulder
1,1 mkr
▲ 12,1 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 97 238 | 54 888 | 36 886 | 38 000 | 12 000 |
| Övriga externa kostnader | 419 221 | 338 150 | 429 849 | - | - |
| Personalkostnader | - | - | - | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −283 223 | −369 502 | −455 569 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | −282 343 | −368 076 | −454 178 | −202 000 | −156 000 |
| Resultat före skatt | −282 343 | −368 076 | −454 178 | - | - |
| Årets resultat | −282 343 | −368 076 | −454 178 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 1 540 440 | 1 626 680 | 1 712 920 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 56 540 | 139 143 | 337 979 | - | - |
| Kassa & bank | 6 684 | 56 540 | 195 530 | - | - |
| Summa tillgångar | 1 596 980 | 1 765 823 | 2 050 899 | - | - |
| Eget kapital | 542 843 | 825 186 | −306 738 | - | - |
| Långfristiga skulder | 1 050 137 | 936 637 | 2 353 637 | - | - |
| Kortfristiga skulder | 4 000 | 4 000 | 4 000 | - | - |
| Soliditet (%) | 34,0 % | 47,0 % | -15,0 % | 6,0 % | 13,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Årets resultat blev en förlust på 282 tkr. Samtliga de senaste 3 åren har slutat med förlust.
- Soliditeten var 34,0 % vid årets slut, upp från 6,0 % (2022).
- Omsättningen var högre än hos 8 % av bolagen med samma huvudbransch, uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler (SNI 68203). Se de största bolagen i branschen
Avkastning på eget kapital
−52,0 %
Årets resultat / eget kapital
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-03-18
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-05-09
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-04-30
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-02-13
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Hedemora
Andra registrerade bolag med säte i Hedemora.
- 3Diza ABAB
- A modo mio ABAB
- A.Caris ABAB
- AB Åshem 4AB
- AB Åshem 4 FörvaltningAB
- AB BokportalenAB
- AB Strömberg ProduktionAB
- Adam Matsson consulting ABAB