Aktivt företag
Fästningens Logi Varberg AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-13
Bolaget ska bedriva vandrarhemsverksamhet, samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 24 oktober 2019
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 55201 Vandrarhemsverksamhet
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Fästningen 10
- Postnummer & ort
- 43244 VARBERG
- Registrerat namn
- Fästningens Logi Varberg ABReg 2019-11-19
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
5,3 mkr
▲ 9,7 %Årets resultat
628 tkr
▲ 49,0 %Tillgångar
1,5 mkr
▲ 0,9 %Eget kapital
1,2 mkr
▲ 12,1 %Soliditet
79,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
4
Medelantal
Kassa & bank
1,3 mkr
▲ 15,7 %Totala skulder
307 tkr
▼ 27,0 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 5 324 464 | 4 854 172 | 4 505 317 | 3 822 000 | 3 159 785 |
| Övriga externa kostnader | 1 778 158 | 1 798 023 | 1 712 397 | - | 970 605 |
| Personalkostnader | 2 203 982 | 2 096 973 | 2 042 496 | - | 1 166 021 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 774 453 | 238 939 | 81 781 | - | 804 925 |
| Resultat e. fin. poster | 790 262 | 255 391 | 99 091 | 59 000 | 804 925 |
| Resultat före skatt | 790 262 | 531 887 | 69 255 | - | 561 725 |
| Årets resultat | 627 576 | 421 208 | 54 250 | - | 446 011 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 50 681 | 56 270 | 327 836 | - | 840 000 |
| Omsättningstillgångar | 1 444 904 | 1 425 647 | 889 302 | - | 953 441 |
| Kassa & bank | 1 322 205 | 1 143 148 | 616 934 | - | 938 837 |
| Summa tillgångar | 1 495 585 | 1 481 917 | 1 217 138 | - | 1 793 441 |
| Eget kapital | 1 178 293 | 1 050 717 | 629 508 | - | 981 593 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | 400 000 |
| Kortfristiga skulder | 307 292 | 421 200 | 301 134 | - | 168 648 |
| Soliditet (%) | 79,0 % | 71,0 % | 70,0 % | 77,0 % | 65,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har ökat 4 år i rad, från 3,2 mkr (2021) till 5,3 mkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 628 tkr, en nettomarginal på 11,8 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 4 åren.
- Soliditeten var 79,0 % vid årets slut.
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 4,7 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 96 % av bolagen med samma huvudbransch, vandrarhemsverksamhet (SNI 55201). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
14,5 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
11,8 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+9,7 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+13,9 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
53,3 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
4,70
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,3 mkr
4 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-20
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-01-30
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-01-31
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-03-09
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-04-16
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Varberg
Andra registrerade bolag med säte i Varberg.
- &Axtelius ABAB
- 10-14 ABAB
- 1Security ABAB
- 21st CenturyProtection ABAB
- 22 Gym Bros ABAB
- 3D-Design i Varberg ABAB
- 4 LIFE Academy ABAB
- 4-wheel Sweden ABAB